W rejonie Żuław podniosła się woda. Specjalne działania przeciwpowodziowe nad rzeką Elbląg

2023-10-20 15:57:12(ost. akt: 2023-10-20 17:23:36)

Autor zdjęcia: EG

Z uwagi na przekroczony stan ostrzegawczy rzeki Elbląg i niekorzystne prognozy zostaną prewencyjnie ustawione rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego - poinformował Urząd Miasta w Elblągu.
W piątkowym (20 października) komunikacie elbląski magistrat przypomniał, że niekorzystne warunki pogodowe i silne wiatry z kierunku wschodniego powodują wzrosty stanu wód w rejonie Żuław i Zalewu Wiślanego.

Dotyczy to również rzeki Elbląg, w której o godz. 13 poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy (590 cm) i aktualnie wynosi 591 cm.

W związku z tym prezydent Elbląga Witold Wróblewski zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Kryzysowego, podczas którego omówiona została aktualna sytuacja.

— Poziom wody rzeki jest na bieżąco monitorowany, wszystkie służby oraz miejskie formacje przeciwpowodziowe są w gotowości — przekazano.

W komunikacie wskazano, że z uwagi na sukcesywny wzrost i niekorzystne prognozy, które obowiązują aż do sobotniego przedpołudnia, zapadła również decyzja o prewencyjnym ustawieniu rękawów przeciwpowodziowych.

— Zostaną one rozłożone przez strażaków i służby kryzysowe w najbardziej newralgicznym miejscu, czyli wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego — poinformowały służby prasowe elbląskiego ratusza.
Fot. UM Elbląg