Dziennik Elbląski rozdaje darmowe prenumeraty! W obiektywie: Formy przestrzenne

2023-10-26 17:52:33(ost. akt: 2023-10-26 15:05:57)

Autor zdjęcia: Klaudia Murawska

W Elblągu jest ich kilkadziesiąt. Mowa o formach przestrzennych, czyli abstrakcyjnych rzeźbach z metalu, które stały się dla elblążan naturalnym elementem miejskiego pejzażu.
I Biennale Form Przestrzennych, zorganizowane w 1965 roku przez Galerię EL przy pomocy Zakładów Mechanicznych Zamech przyniosły owoc w postaci zespołu kilkudziesięciu metalowych rzeźb usytuowanych w przestrzeni miasta. Było to największe w skali polskiej, o ile nie europejskiej, doświadczenie wiążące sztukę z przemysłem. Było też bezprecedensowym eksperymentem organizacyjnym, którego ważnym aspektem było włączenie powstających w zakładowych halach przemysłowych rzeźb w przestrzeń miejską.

I Biennale Form Przestrzennych otwarto 23 lipca 1965 roku, wzięło w nim udział 50 zaproszonych artystów. Ostateczna liczba artystów, którzy się „przewinęli” w tym okresie przez Elbląg jest trudna do ustalenia. W miejsce zaproszonych, którzy rezygnowali w trakcie trwania Biennale i wyjeżdżali, przybywali nowi uczestnicy. Prace nad formami posuwały się bardzo wolno, dużą część czasu, co zgodnie relacjonują uczestnicy i obserwatorzy tamtych wydarzeń, poświęcano dyskusjom o sztuce w piwnicach Galerii, często przy symbolicznej „lampce” wina. W efekcie, w dniu oficjalnego zakończenia Biennale, tj. 22 sierpnia, nawet połowa rzeźb nie została zrealizowana.

W sumie od 1965 do 1986 powstało 51 form przestrzennych, abstrakcyjnych rzeźb z metalu, które stały się dla elblążan naturalnym elementem miejskiego pejzażu. Znaczenie eksperymentu łączącego pracę artysty z mecenatem Zakładów Mechanicznych Zamech, udział w nich wybitnych twórców i zainteresowanie krytyki artystycznej, a także międzynarodowe wyróżnienia UNESCO oraz The Cultural Resources Comission spowodowały, że dokonania Galerii EL na stałe włączono w perspektywę badań historyczno-artystycznych. Bez uwzględnienia roli, jaką odegrała elbląska placówka w kształtowaniu dyskursu na temat obecności sztuki w przestrzeni miejskiej, nie sposób dziś choćby zarysować historii nowego języka w rzeźbie w sztuce polskiej II połowy XX wieku.
źródło

Prenumerata za darmo?


Zgarnij dostęp do elektronicznego wydania Dziennika Elbląskiego, wysyłając do nas zdjęcie widoku, który Cię ostatnio zachwycił! A tymczasem chodź z nami na fotograficzny spacer po elbląskiej Starówce.

Dziennik Elbląski ukazuje się w Elblągu już od ponad 22 lat. Co piątek nasz lokalny tygodnik poświęcony wyłącznie wiadomościom z Elbląga i powiatu elbląskiego znajdziecie w sprzedaży stacjonarnej oraz bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Aby zdobyć darmową prenumeratę elektronicznego Dziennika Elbląskiego, należy wysłać zdjęcie widoku, który ostatnio Cię zachwycił lub zaintrygował – czekamy na magiczne krajobrazy i obrazki prezentujące miejskie życie. Wybrane zdjęcia opublikujemy na łamach Dziennika Elbląskiego i na naszym portalu www.dziennikelblaski.pl. Autorzy i autorki opublikowanych przez nas zdjęć otrzymają darmowy dostęp do elektronicznej wersji Dziennika Elbląskiego!

Zdjęcia należy wysyłać na adres gazeta@dziennikelblaski.pl, w treści wpisując "Prenumerata za zdjęcie".