Budowa ul. Wschodniej zakończona. Droga usprawnia komunikację w obrębie cmentarza Dębica

2023-10-31 14:48:56(ost. akt: 2023-10-31 14:58:37)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Ulica Wschodnia została oddana do użytkowania – po wszelkich odbiorach oraz uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. W okresie Wszystkich Świętych droga ta jest wykorzystywana do usprawnienia komunikacji w obrębie cmentarza Dębica - wyznaczone na niej są miejsca parkingowe.
Zakończyła się „Budowa odcinka drogi powiatowej ul. Wschodniej w Elblągu - Etap I. Inwestycja kosztowała ponad 14,2 mln zł.

– Jest to odcinek o długości niespełna kilometra, z pełnym uzbrojeniem. Tak jak zapowiadałem przed realizacją zadania, szukaliśmy na ten cel środków zewnętrznych i to się udało. Od Skarbu Państwa otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 7,2 mln zł. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację inwestycji – przekazuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

I dodaje: – Inwestycja wbrew pozorom nie spowodowała żadnych zagrożeń ekologicznych, poprowadzona została nowym śladem, aby zachować aleję starych drzew, a w ramach kompensacji za wycinki nasadziliśmy 220 nowych drzew.

– I etap mamy zamknięty, droga została odebrana. Z niecierpliwością będę czekał na pieniądze na drugi etap. Powstało tu wiele nowych budynków. Obecnie te osiedla skomunikowane są z centrum miasta jedynie przez ul. Bema. Uważam, że nieodzowne jest włączenie w ul. Sybiraków, ale o tym będzie można rozmawiać dopiero wtedy, jak będą na to środki finansowe. Nowa droga jest również bardzo ważna do obsługi rozbudowywanego cmentarza Dębica. Już jutro w dniu Wszystkich Świętych zostanie ona wykorzystana do parkowania aut – zaznacza prezydent Wróblewski.

Komunikacja miejska i organizacja ruchu w okresie Wszystkich Świętych

– Na ulicy Bema będzie oddana nowa sygnalizacja świetlna, która dwukrotnie wydłuży czas przejazdu, więc korki będą mniejsze, ale całkowicie nie znikną. Wschodnia Bis jest konieczna – podkreśla wiceprezydent Janusz Nowak.

Zadanie było realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres zamówienia obejmował wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie odcinka ul. Wschodniej bis o długości ok. 910,00 m (od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica).

W ramach zadania wykonano jezdnię szerokości 7 m, zatoki autobusowe, obustronne chodniki, jednostronną dwukierunkową ścieżkę rowerową, zjazdy w celu skomunikowania drogi powiatowej z istniejącą drogą wewnętrzną i istniejącą zabudową oraz zabezpieczającymi dojazd do planowanej rozbudowy cmentarza miejskiego, kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne na całej długości.

Odnowiona też została droga wewnętrzna ul. Wschodniej, a na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 – w ul. Łęczyckiej powstało nowe skrzyżowanie w formie ronda.

Koszt inwestycji wyniósł 14.256.540,82 zł, z czego 7.215.000,00 zł złotych to dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg.

Fot. UM Elbląg

Fot. UM Elbląg

Fot. UM Elbląg

Fot. UM Elbląg

Fot. UM Elbląg

Fot. UM Elbląg

UM Elbląg/red.