Powiat braniewski idzie z duchem czasu. Rozmawiamy ze starostą Karolem Motyką

2023-11-04 10:01:00(ost. akt: 2023-11-03 11:30:26)
Podczas Konferencji Gospodarczej Elbląg’23 starosta Karol Motyka odebrał w imieniu Powiatu Braniewskiego ważne wyróżnienie — tytuł Ambasadora Polskiej Strefy Inwestycji

Podczas Konferencji Gospodarczej Elbląg’23 starosta Karol Motyka odebrał w imieniu Powiatu Braniewskiego ważne wyróżnienie — tytuł Ambasadora Polskiej Strefy Inwestycji

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nasze miejscowości są czystsze, ładniejsze, mieszkańcy się starają, powstaje bardzo dużo inicjatyw społecznych. Nasze społeczeństwo jest aktywne — zarówno seniorzy, jak i młodzież — mówi w rozmowie z nami starosta braniewski Karol Motyka i wyjaśnia, co motywuje go w codziennej pracy.
— Co motywuje pana do codziennej pracy na rzecz powiatu braniewskiego?

— Co mnie motywuje? To, żeby ludzie mieli tak dobrze, jak ja mam i żeby mieli tyle chęci do pracy, ile ja mam. Mam już swój wiek, mam wnuki i chciałbym, żeby nie tylko moje dzieci, ale również ich dzieci miały równie dobrze, żeby w powiecie braniewskim były możliwości rozwoju — i żeby mogły tu zostać i tutaj żyć.

— Jak zapewnić ten dobrobyt?

— Już na samym początku, po wyborze radnych powiatu i utworzeniu zarządu powiatu, przyjęliśmy taką myśl, że to, co dla nas najważniejsze w powiecie braniewskim, to komunikacja — szlaki komunikacyjne, by ludzi przybliżyć najpierw do Braniewa, które jest stolicą powiatu braniewskiego, a później do pozostałych miejscowości, żebyśmy mieli łatwy kontakt ze światem. Taką taktykę przyjęliśmy, rozbudowę głównych szlaków komunikacyjnych w powiecie braniewskim rozpoczęliśmy w roku 2019, bo to był nasz pierwszy rok działalności, udało nam się to i udaje do tej pory. Trochę było ze strony mieszkańców uwag, dlaczego nie robimy tu czy tu, ale tłumaczyliśmy: zróbmy te główne szlaki, a później zrobimy coraz dalej i teraz tak się dzieje.

— Zatem dobra strategia to podstawa, co jeszcze jest dla pana priorytetem?

— Kolejną ważną kwestią, na którą również zwracamy uwagę, choć to trudny temat, jest szkolnictwo — nauka w naszym powiecie. Każdy, kto się wykształci w naszym powiecie, stara się iść gdzieś dalej, zobaczyć świat i wręcz się tym pochwalić, nawet kiedy wraca do swoich rodzinnych miejscowości. I tak myślimy, żeby nawet tych ludzi, którzy wyjadą poza granice powiatu, dobrze wykształcić. To jest takim naszym kolejnym priorytetem. Staramy się i mamy nadzieję, że jest dobrze, świadczą o tym, chociażby wyniki ostatnich matur — nie jesteśmy już ostatnim powiatem na liście, podchodzimy coraz bliżej, więc pewne efekty już są.

— Od niedawna działa Młodzieżowa Rada Powiatu Braniewskiego, dlaczego pańskim zdaniem głos młodych jest ważny?

— To proste — młodzi ludzie inaczej patrzą na świat. Wiele spraw, które my uważamy może nie za nieistotne, ale wręcz ich nie zauważamy, bo w pewnym wieku człowiek ma inne ważne punkty i cele, które musi zrealizować, młodzież dostrzega. To właśnie młodzi ludzie budują sobie właśnie przyszłość i dobrze ich wysłuchać, kiedy mówią, która inicjatywa jest dobra, co warto zrobić, co im się przyda. Sam byłem w tym wieku i traktowałem siebie już jako osobę prawie dorosłą, również miałem już wtedy wiele pomysłów. Cieszę się, że inicjatywa związana z utworzeniem Młodzieżowej Rady Powiatu Braniewskiego wyszła od samej młodzieży. Bardzo poważnie podeszli do tego zadania, spotykają się podczas sesji, podejmują uchwały, uczestniczą w sesjach Rady Powiatu Braniewskiego i bacznie obserwują, ale dodam, że warto również uczestniczyć w sesjach samej Młodzieżowej Rady Powiatu Braniewskiego.

— Jak w ciągu ostatnich lat zmienił się powiat braniewski?

— Najwięcej zmian widać w samym mieście — Braniewo to stolica powiatu i największa miejscowość na tym terenie, tutaj zmiany zachodzą więc najszybciej i są najbardziej widoczne. Ale widać je też w innych miejscowościach — są czystsze, ładniejsze, mieszkańcy się starają, powstaje bardzo dużo inicjatyw społecznych. Mamy radę młodzieżową, wiele kół gospodyń wiejskich, organizujemy dożynki, społeczeństwo jest aktywne — zarówno seniorzy, jak i młodzież.

Jako ciekawostkę dodam, że w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy pierwsze powiatowe forum pszczelarskie. Warto zaznaczyć, że powiat braniewski jest zagłębiem pszczelarstwa, mamy tutaj wielu pszczelarzy, bo około pięciuset. Chcieliśmy dla nich zorganizować coś nowego, w to wydarzenie również zaangażowały się koła gospodyń wiejskich i to naprawdę z wielką chęcią — to osoby, do których kiedy zwrócisz się o pomoc, zawsze się w nią zaangażują.

— Podczas Konferencji Gospodarczej Elbląg’23 odebrał pan ważne wyróżnienie dla Powiatu Braniewskiego — tytuł Ambasadora Polskiej Strefy Inwestycji.

— To dla mnie wielki zaszczyt — tytuł przyznany przez poważną instytucję, jaką jest Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna daje nam impuls do tego, by reprezentować Strefę we wszystkich jej działaniach, działać w jej imieniu — mamy już przedsiębiorców na naszym terenie, którzy współpracują już ze Strefą, a teraz będziemy mogli opowiadać o jej możliwościach kolejnym przedsiębiorcom, którzy się do nas zwrócią.

Chociaż terenów mamy dużo, to 30 procent to piękne obszary leśne, a 60 — rolnicze, co oznacza, że na budowę wielkich hal przemysłowych nie mamy miejsca, ale nie trzeba przecież dużych obiektów, by produkować coś na cały świat. Potencjałem naszych terenów jest cisza i spokój, a przy nowych technologiach tego się wymaga — skupienia — i właśnie to może być impulsem, dla którego przedsiębiorcy uznają, że warto tu przyjechać.

Dodam jeszcze, że mimo że powiat braniewski graniczy z Federacją Rosyjską, to jest u nas naprawdę bezpiecznie.