Niż Ciaran uderzy od południa. RCB ostrzega przed silnym wiatrem i możliwym braku prądu

2023-11-03 14:20:22(ost. akt: 2023-11-03 14:33:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

Niż Ciaran da o sobie znać już dzisiaj w nocy. Można się spodziewać mocniejszych porywów wiatru. Wysoko w górach początkowo do 110 km/h a później w piątek w ciągu dnia nawet 160 km/h. Będzie bardzo niebezpiecznie — powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Synoptyk zaznaczył, że niż Ciaran już daje o sobie znać w Europie Zachodniej. "Francja, Belgia, Holandia, Benelux, Wielka Brytania — tam w niektórych miejscach porywy przekraczają miejscami nawet 200 km/h a we Francji zanotowano nawet 202 km/h" - wyjaśnił.

Przekazał, że Polska będzie na obrzeżach tego niżu, a związany z nim front atmosferyczny będzie dawał o sobie znać już w nocy z czwartku na piątek.

"Możemy się spodziewać mocniejszych porywów wiatru, a w piątek jak już front dojdzie do Polski, to jeszcze dodatkowo opadów deszczu, które w części zachodniej (woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie) wyniosą do 20 l/mkw." - powiedział Walijewski.

Podkreślił, że porywy wiatru już w czwartek po południu mogą osiągać wartość prawie 100 km/h w południowej części kraju, ale w nocy będą osiągały wartość powyżej 100 km/h.

"Tak wiać będzie od dolnośląskiego po podkarpackie, w południowych powiatach tych województw. To będzie wiatr fenowy - halny. Natomiast w piątek może wiać z prędkością nawet do 110 km/h na tych obszarach" - dodał.

"Wysoko w górach początkowo do 110 km/h a później w piątek w ciągu dnia nawet 160 km/h. My synoptycy mówimy: w nocy i w piątek nie wychodzimy w góry. Tam będzie bardzo niebezpiecznie, nie ryzykujmy" - podkreślił.

Przekazał, że w pozostałej części kraju, w pasie od województwa dolnośląskiego, przez wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, po warmińsko-mazurskie i podlaskie, porywy wiatru wyniosą do 70 - 75 km/h ale w całym kraju wiatr będzie odczuwalny.

"Będzie niebezpiecznie nadchodzącej nocy i w piątek. Na południu taki wiatr może łamać drzewa i uszkadzać budynki" - ostrzegł Walijewski.

Zaznaczył, że w sobotę sytuacja się uspokoi, nawet wyjrzy słońce, a w niedzielę znowu się zepsuje.


RCB ostrzega przed silnym wiatrem i możliwym braku prąduRządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i możliwym brakiem prądu na terenie części dziewięciu województw leżących w środkowym pasie kraju. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek wieczorem i w nocy. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy przed wiatrem.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla większości obszaru kraju.

RCB przestrzega jednak, że zjawisko może być wyjątkowo silne na terenie części dziewięciu województw położonych w środkowym pasie Polski. Dotyczy to powiatów w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

"Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - przekazało w piątek RCB odbiorcom na tych terenach.

Centrum apeluje, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować w bezpieczne miejsce samochody i nie parkować pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom - przede wszystkim tym przebywającym na zewnątrz.

Należy też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Z tego powodu RCB prosi kierowców, by uważali podczas jazdy ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a także na ryzyko zdmuchnięcia samochodu z drogi przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z osłoniętego fragmentu drogi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina też o numerze alarmowym 112 i prosi, by o przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa niezwłocznie informować straż pożarną.

PAP