Zatrzymania w Elblągu. Służby rozbiły gang przemytników narkotyków i przechwyciły trzy transporty z Hiszpanii

2023-11-21 11:14:45(ost. akt: 2023-11-21 11:19:42)

Autor zdjęcia: cbsp.policja.pl

60 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 3 milionów złotych — takiego znaleziska dokonano, kiedy doszło do aresztowania dwóch kierowców z Elbląga. Był to początek 2023 roku, ale nie był to koniec zatrzymań.
Marihuana odnaleziona w naczepie schowana była wewnątrz oryginalnie zapakowanych palet z kapsułkami do prania. Aresztowano wówczas dwóch kierowców — mieszkańców Elbląga, ale nie był to koniec całej akcji.

— W lutym, dzięki informacji przekazanej przez CBŚP, policjanci z Kwidzyna na autostradzie A1 zatrzymali do kontroli Hyundaia, którego kierowca przewoził 6,4 litra amfetaminy, z czego można uzyskać 11 kg tego narkotyku oraz kokainę i mefedron o wartości w obrocie detalicznym równej co najmniej 545 tysięcy złotych — przypomina Polska Agencja Prasowa i wyjaśnia: — Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane na terenie województwa pomorskiego w czerwcu, kiedy policjanci CBŚP przejęli ponad 9 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 558 tysięcy złotych, która znajdowała się w Audi. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli także amfetaminę, dwie kamizelki kuloodporne oraz dwie jednostki broni palnej i 98 sztuk amunicji.

Największe uderzenie w międzynarodowy gang przeprowadzono jednak — jak informuje PAP — pod koniec października tego roku, kiedy zatrzymano cztery osoby i piątą doprowadzono z aresztu śledczego. Zatrzymań dokonano na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego — miały miejsce w Elblągu, Gdańsku i w Warszawie.

— W trakcie czynności przeprowadzonych na terenie Warszawy, w mieszkaniu zajmowanym przez członka grupy, ujawniono pieniądze w łącznej kwocie prawie 3,8 miliona złotych, które prokurator zabezpieczył na poczet grożącego podejrzanemu orzeczenia w przedmiocie przepadku korzyści majątkowych — przekazuje Prokuratura Krajowa, a jak dodaje PAP, służby zabezpieczyły również telefony komórkowe, komputery, nośniki danych cyfrowych, zagłuszarkę fal radiowych, GSM oraz skanery.

— W Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw narkotykowych. Łącznie w śledztwie występuje 9 podejrzanych, którym przedstawiono 36 zarzutów i zabezpieczono 69 kg marihuany, ponad 8 kg amfetaminy, kokainę i mefedron oraz ponad 3,8 mln zł w gotówce, 2 jednostki broni palnej krótkiej oraz blisko 100 szt. amunicji — wylicza PAP.

— Gang działał głównie w Hiszpanii i w Polsce, terenem działania w kraju były województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz mazowieckie — informuje rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz i wyjaśnia, że grupa wyspecjalizowała się w przemytach hurtowych ilości marihuany z Hiszpanii do Polski. Według policjantów narkotyki przemycane były na naczepach samochodów ciężarowych firm transportowych przewożących legalny towar.

źródło: PAP