Rodziny z Elbląga i Braniewa wciąż czekają na pomoc. Czy trafi do nich "Szlachetna Paczka"?

2023-11-22 14:58:16(ost. akt: 2023-11-29 08:40:58)

Autor zdjęcia: szlachetnapaczka.pl

Kurtka, poduszka, koc, kołdra — potrzeby mają różne, ale łączy ich jedno — potrzebują pomocy. Braniewo, Gołdap, Lubawa, Susz — rodziny z tych miejscowości czekają najdłużej na wsparcie w ramach akcji "Szlachetna Paczka". W bazie nadal są również rodziny z Elbląga, Tolkmicka i Pasłęka. Jak im pomóc?

Szlachetna Paczka: Rodziny z Elbląga


Pani Jola z Rodziną
Pani Jola pracowała, zajmowała się domem. Jej partner jest na emeryturze wojskowej - rodzina prowadziła spokojne i bezstresowe życie. Problemy, które pojawiały się w ich życiu, czyli choroba i utrata pracy, zepsuły ich poukładany świat. Pani Jola jest po operacji i cierpi z powodu kilku schorzeń (choruje na depresję, ma zwyrodnienie kręgosłupa, miała też guza piersi). Nie poddała się - odbyła szkolenie zawodowe z opieki nad osobami starszymi, zdobyła certyfikat i chce pracować w tym zawodzie. Podjęła się pracy za granicą, lecz osoba, którą się opiekowała zmarła, dlatego wróciła do kraju. Kłopotem była też bariera językowa. Obowiązki domowe przejął jej partner - jest to dla niego wyzwanie, ponieważ przeszedł udar i choruje na cukrzycę. Ze względu na stan zdrowia nie ma możliwości podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Syn uczy się w szkole zawodowej na kierunku magazynier logistyczny, lubi gotować, a swoje plany wiąże z wojskiem. Rodzina bardzo się kocha i wspiera. Bardzo lubią ze sobą przebywać i spędzać wspólnie wolny czas.

3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, kurs jezyka niemieckiego


Pani Maria
Pani Maria ma 74 lata, 9 lat temu zmarł jej mąż. Od tamtej pory kobieta została sama. Utrzymuje się z emerytury po mężu. Dzieci nie są w stanie pomóc matce finansowo. Jest to kobieta bardzo pogodna, bije od niej ciepło. Jest schorowana, ma m.in. cukrzycę, nadciśnienie, chorobę serca. Dopóki żył mąż, starczyło im pieniędzy na życie. Teraz pani Marii jest bardzo ciężko. Seniorka ceni sobie spokój, spędza dnie przeważnie w domu gdyż ma chore nogi.

3 kluczowe potrzeby: Kuchenka, Żywność, Środki czystości


Szlachetna Paczka: Rodziny z Braniewa


Pan Jan z Rodziną
Pan Jan i pani Jadwiga to pogodne i zgodne małżeństwo. Pomimo bardzo ciężkich warunków, w których żyją, starają się wyciągnąć coś dobrego z każdego minionego dnia. Do obecnej sytuacji doprowadziła utrata pracy przez pana Jana, który z powodu redukcji etatów, na 2 lata przed emeryturą, został pozbawiony możliwości spokojnego doczekania należnego świadczenia. Pan Jan lubi majsterkować, co pozwala mu naprawić wszystkie domowe usterki, a pani Jadwiga bardzo lubi pracę w ogródku, przygotowuje przepyszne kompoty i dżemy.

3 kluczowe potrzeby: Pralka, Farby do malowania - 5 l, Żywność


Pani Monika z Rodziną
Pani Monika mieszkała na wsi w złych warunkach nienadających się do wychowywania córek. Zły start w dorosłość doprowadził do odebrania jej najstarszej córki, którą obecnie wychowuje biologiczny ojciec dziewczynki. Pani Monika w obawie o stratę drugiej córki, szukała pomocy, którą znalazła u asystenta rodziny, który pomógł jej złożyć dokumenty do Urzędu Miasta w celu przyznania mieszkania. Po uzyskaniu lokalu i pójściu Feli do szkoły, pani Monika poszła na staż, gdzie poznała swojego obecnego partnera. Pani Monika z pomocą asystenta rodziny stale pogłębia swoją wiedzę, uczy się pisać- wszystko po to, by zyskać wykształcenie i lepiej płatną pracę.

3 kluczowe potrzeby: Pralka typu slim ładowana od góry, łóżko amerykanka 2-osobowa (używana w dobrym stanie), żywność

Pan Stefan
Kiedy zmarli jego rodzice, pan Stefan mieszkał z bratem, prowadzili razem gospodarstwo. Z powodu słabego kontaktu z żoną brata, mężczyzna wyprowadził się z domu. Pan Stefan i brat nie utrzymują kontaktu. Wyprowadzenie się z domu rodzinnego i choroba spowodowały, że mężczyzna był przez jakiś czas osobą bezdomną. Dzięki wsparciu dobrych ludzi znalazł mieszkanie. Mężczyzna dorabiał jako pomocnik weterynarza - do dnia dzisiejszego pamięta, jak pomagać zwierzętom, to również jego talent, pasja. Pan Stefan nie może pracować - przeszedł zawał, operację biodra, jest bardzo schorowany, porusza się za pomocą kul. Jest to dla niego trudne, bo nie może dorabiać do skromnej renty socjalnej. Wierzy, że jak wytrwa rok do emerytury, to będzie mu się lepiej żyło. Silną stroną mężczyzny jest wiara - jest osobą bardzo wierzącą. Uczęszcza na pielgrzymki - te wyjazdy sprawiają mu dużo radości. Mówi, że modli się za wszystkich ludzi.

3 kluczowe potrzeby: pralka, żywność, kołdra i poduszka


Pani Ewa z Rodziną
Pani Ewa to bardzo dzielna kobieta i dumna mama dwóch chłopców.
Po narodzinach choreg Dominika, gdzie od razu było wiadomo, że chłopiec będzie niepełnosprawny jego ojciec opuścił rodzinę. Pani Ewa musiała sama zmierzyć się z opieką nad kilkuletnim wówczas Igorem i maleńkim Dominikiem. Zrezygnowała z pracy w sklepie, aby móc zająć się synkiem najlepiej jak potrafiła. Domowy budżet wspomagał jeszcze wtedy ojciec pani Ewy, który całe swoje życie zawodowe poświęcił ciężkiej pracy w lasach państwowych. Krótko po narodzinach młodszego wnuka zaczął jednak chorować na kręgosłup. Tak zaczęła się codzienna walka o każdy następny dzień. Na szczęście w życiu kobiety pojawił się Pan Tomasz, u którego Pani Ewa znalazła miłość i wsparcie.
Pani Ewa to mistrzyni przygotowywania obiadu z niczego. Pan Tomasz cieszy się opinią złotej rączki, która potrafi naprawić wszystko. Pan Kazimierz posiada ogromną wiedzę, jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie swoich wnuków.

3 kluczowe potrzeby: pralka, rozkładana suszarka do ubrań, żywność

Pani Kaja z Rodziną
Pani Kaja samotnie wychowuje 15-letnia córkę. Do tego pracuje prawie 24h na dobę w stacji pomp monitorując stan wód. Dodatkowo musi poświęcać się całą sobą dla Kornelii, która boryka się z problemami natury psychicznej (depresja, zaburzenia osobowości, bulimia). Za aktualny stan w jakim znajduję się Kornelia odpowiada jej "ojciec", który dopuścił się najgorszej zbrodni jaką może wyrządzić rodzic -mężczyzna dorastającej, nastoletniej córce. Na szczęście koszmar dziewczyny został w porę przerwany. Marzeniem Pani Kai jest stabilizacja życiowa oraz nadzieja na lepsze jutro dla swojej córki.

3 kluczowe potrzeby: Lodówka, deska do prasowania, żywność długoterminowa

Szlachetna Paczka: Rodziny z Pasłęka


57-letnia pani Wiesława wśród najpilniejszych potrzeb wymienia: skuter, środki czystości i żywność.

Pani Wiesława miała rodzinę i miała dom. Rodzina wiodła spokojne życie. Wszystko do czasu. Najpierw była śmierć męża, a później syn zginął w tragicznych okolicznościach. Jak by tego było mało, to pożar strawił jej cały dobytek. Została z niczym, praktycznie tylko z torebką w ręce. Udało się jej podjąć pracę jako pomoc kuchenna w małej restauracji. Wynajęła mieszkanie na wiosce i codziennie dojeżdża do pracy 45 min starym rowerem otrzymanym od znajomych, gdyż autobus jeździ raz dziennie. Z powodu niewystarczających środków finansowych nie stać jej na wynajęcie mieszkania w mieście. Mimo ciężkiej sytuacji pani Wiesława nie poddaję się, jedynie obawia się, czy operacja przepukliny, którą właśnie przeszła, będzie miała wpływ na zdolność jeżdżenia rowerem do pracy.


Pani Alicja i jej dwóch synów marzą o turnusie rehabilitacyjnym, żywności i pościeli z kołdrą.

Rodzina ta składa się z opiekuńczej matki Alicji oraz dwóch synów - pełnoletniego Olka oraz Pawła, który jest dzieckiem autystycznym.
Na co dzień Pani Alicja zajmuje się Pawłem poprzez przygotowanie go do wyjazdu do specjalnej szkoły. W czasie kiedy Paweł jest w szkole, pani Alicja przygotowuje obiad oraz wykonuje wszelkie prace domowe, by móc poświęcić cały czas Pawłowi, gdy odbierze go z autobusu. Brak ojca Pawła uniemożliwia rotacyjną wymianę opieki nad dzieckiem, co pozwalałoby na podjęcie pracy zawodowej przez panią Alicję. Najsilniejsze w tej rodzinie są ich więzi, widać wsparcie Olka dla pani Alicji w opiece nad Pawłem. Wymaga to od nich stałego nadzoru nad autystycznym dzieckiem.56-letnia pani Sabina ma trzy kluczowe potrzeby. To lodówka, żywność trwała i środki czystości.

Pani Sabina na chwilę obecną mieszka sama. Z pierwszym mężem się rozwiodła, natomiast z drugim jest w separacji. W drugim związku przeżyła ciężkie chwile i nie chce za dużo opowiadać. Ma trójkę dorosłych dzieci, które rzadko, ale regularnie ją odwiedzają. Kobieta przeszła zawał samoistny oraz zmaga się z agorafobią (lęk przed przestrzenią). To najbardziej jej doskwiera i powoduje, że bardzo rzadko wychodzi z domu, gdyż napady lękowe nie pozwalają jej normalnie funkcjonować.Szlachetna Paczka: Rodziny z Tolkmicka


Pani Iza i pan Marek potrzebują lodówko-zamrażarki, żywności i środków czystości.

Pani Iza (50 lat) i Pan Marek (57 lat) to zgodne opiekujące się sobą nawzajem małżeństwo. Stawiają czoła codzienności dnia powszedniego. Oboje zmagają się z chorobą, chociaż na chwile obecną Pan Marek po operacji raka odbytu i przebywaniu na długim zwolnieniu lekarskim czuje się na tyle silny, że powrócił do pracy zawodowej. Na razie na pół etatu, gdyż ciężko byłoby się utrzymać z dwóch rent chorobowych. Pani Iza choruje na reumatologiczne zapalenie stawów. Ból, który towarzyszy jej codziennie, czasami jest trudny do przezwyciężenia, ale nie poddaje się i stawia czoło chorobie.Pan Andrzej
Pan Andrzej jest osobą niepełnosprawną od urodzenia-brak ruchomości jednej ręki. Mieszka samotnie od roku, ponieważ rozwiódł się ze swoją żoną, która nie chciała wspierać go w chorobie. Rok temu wyprowadziła się z 15-letnim synem do innego miasta. Wcześniej pan Andrzej, będąc jeszcze kawalerem, mieszkał w mieszkaniu po rodzicach, jednak po ślubie dał się namówić, aby sprzedali lokal i wyprowadzili się na wieś. Raz w tygodniu spędza parę godzin z synem, który systematycznie go odwiedza. Bardzo za nim tęskni i do dzisiaj nie może pogodzić się z faktem, że ich rodzina się rozpadła. Teraz z niecierpliwością oczekuje na wyrok, w sprawie podziału mieszkania. Jeżeli otrzyma niekorzystny wyrok, to będzie zmuszony szukać sobie innego miejsca do życia. Czasu już nie cofnie, ale wierzy w przyszłość.

3 kluczowe potrzeby: pralka, żywność, środki chemiczne


Jak zrobić "Szlachetną Paczkę"? Jak wybrać rodzinę? Wszystkie szczegóły wraz ze szczegółami dotyczącymi przedstawionych powyżej rodzin znajduja się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Rodziny z województwa warmińsko-mazurskiego znajdziesz TUTAJ.


Opisy rodzin pochodzą ze strony szlachetnapaczka.pl