Gdańsk: Obywatel Ukrainy usłyszał wyrok. Za działalność szpiegowską na rzecz Rosji ma trafić do więzienia

2023-11-30 16:12:02(ost. akt: 2023-11-30 16:14:37)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Sąd Okręgowy w Gdańsk skazał na rok pozbawienia wolności 44-letniego obywatela Ukrainy za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa. Zdaniem śledczych mężczyzna zbierał informację m.in. o infrastrukturze krytycznej w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim i przekazywał je Rosjanom.
O nieprawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowego w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk. — Sąd uznał oskarżonego winnym zarzuconego mu przestępstwa i wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności — podała.

Wyjaśniła, że mężczyzna przebywał na terenie Polski od stycznia do marca 2023 roku (w marcu został zatrzymany) i brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji.

Zdaniem śledczych 44-letni obywatel Ukrainy zbierał informację na temat infrastruktury krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działalności służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. — Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej — podała prokurator.

Śledczy ustalili, że mężczyzna został nakłoniony do podjęcia działań szpiegowskich w Polsce.

Akt oskarżenia w tej sprawie Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku skierował pod koniec sierpnia. Wawryniuk przekazała, że prokurator zarzucił mężczyźnie prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Nieprawomocny wyrok zapadł 23 listopada.

PAP