W czasie zakupowej gorączki działaj z chłodną głową! Nie daj się oszukać

2023-12-01 12:07:41(ost. akt: 2023-12-01 12:07:50)

Autor zdjęcia: Freepik

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przypominamy kilka informacji, jak płacić w Internecie i nie dać się nabrać na triki internetowych oszustów.
Jakie są podstawowe zasady, które mogą cię uchronić przed internetowym oszustwem? Po pierwsze, upewnij się, za co płacisz – przeczytaj powiadomienie z banku, zanim zaakceptujesz płatność internetową. Jeśli coś się nie zgadza, nie potwierdzaj. Towar za pół ceny? Sprawdzaj takie „okazje” szczególnie w sklepach, w których kupujesz pierwszy raz. Najlepiej wpisz w wyszukiwarce nazwę sklepu i „opinie”, aby poznać wrażenia innych klientów. Jednak nawet jeśli są pozytywne, nie wyłączaj czujności.

Sklep nie potrzebuje twoich danych do logowania. Nie podawaj na stronie sklepu haseł do konta bankowego czy swojej skrzynki e-mail. Chroń dane karty. Nie wysyłaj nikomu zdjęć lub skanu swojej karty płatniczej. Gdy płacisz w sklepie stacjonarnym, ostrożnie wpisuj PIN lub zapłać telefonem.

Zwolnij, przeczytaj i klikaj! Uważaj na linki i załączniki w e-mailach i SMS-ach. Mogą prowadzić do fałszywych stron, na których przestępcy wyłudzają dane.
Działaj natychmiast, jeśli stracisz kartę płatniczą lub udostępnisz jej dane niepowołanej osobie. Natychmiast zablokuj ją w swoim banku!

Bądźmy czujni i ostrożni nie tylko podczas internetowych zakupów, ale również w trakcie tych tradycyjnych. Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania – atrakcyjna cena towaru może być jednocześnie próbą oszustwa. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni!

KPP Braniewo