Oszukiwali „na blika”. Wpadli, kiedy wypłacali pieniądze z bankomatu

2023-12-04 13:41:24(ost. akt: 2023-12-04 13:41:49)

Autor zdjęcia: Policja Pomorska

Dwóch mężczyzn w wieku 27 i 26 lat zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem, że dokonywali oszustw metodą „na blika”. Wpadli w ręce policji zaraz po tym, jak wypłacili z bankomatu pieniądze.
W minioną środę policjanci z Gdańska otrzymali zgłoszenie o oszustwie — ktoś, podszywając się po znajomego, poprosił mężczyznę o przesłanie kodu blik. Ten jednak zaraz po wykonaniu operacji zorientował się, że padł ofiarą oszustwa i powiadomił policję.

— W tym czasie oszuści poprosili o kolejne kilkaset złotych. Zgłaszający przekazał policjantom informację, w którym bankomacie zostały wypłacone pieniądze. Oficer dyżurny skierował natychmiast na miejsce kryminalnych, którzy wylegitymowali przy bankomacie dwóch mężczyzn w wieku 27 i 26 lat. Podczas kontroli kryminalni ujawnili i zabezpieczyli przy nich kilka tysięcy złotych oraz narkotyki. Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do policyjnego aresztu. Szybko się okazało, że w podobny sposób sprawcy oszukali tego samego dnia innego mężczyznę, od którego także wyłudzili kilkaset złotych — informuje pomorska policja.

Sprawcy usłyszeli już zarzuty i zostali objęci policyjnym dozorem.
— 26-latek usłyszał zarzuty oszustwa, bezprawnego uzyskania informacji oraz posiadania ponad 30 porcji mefedronu i klefedronu. 27-latek usłyszał zarzuty oszustwa oraz bezprawnego uzyskania informacji, będzie też odpowiadał w warunkach tzw. recydywy. Policjanci nadal zajmują się tą sprawą i sprawdzają, czy mężczyźni mają związek z innymi podobnymi przestępstwami — wyjaśniają policjanci.

I dodają: — Za oszustwo grozi kara nawet 8 lat więzienia. Za posiadanie narkotyków grozi kara 3 lat więzienia. Za bezprawne uzyskanie informacji grozi kara 2 lat więzienia. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu w warunkach powrotu do przestępstwa, wówczas sąd może zwiększyć karę o połowę.

Fot. Policja Pomorska