Warto przeczytać: Anna Krystaszek „Zamknięty świat. Chciwość”

2024-01-07 17:00:00(ost. akt: 2024-01-07 13:10:24)
„Zamknięty świat. Chciwość” to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak zło rodzi zło

„Zamknięty świat. Chciwość” to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak zło rodzi zło

Autor zdjęcia: Pixabay

Ktoś morduje włamywaczy. Jest bezwzględny wobec agresorów. Media nadały mu imię „Czyściciel”. Oto kolejny tom mrożącej krew w żyłach serii thrillerów Anny Krystaszek. Tym razem mamy do czynienia z powieścią o tym, jak chorobliwa żądza zemsty zmienia ofiarę w okrutnego przestępcę.
„Zamknięty świat” to już czwarta książka Anny Krystaszek z prokuratorem Janem Hejdą i komisarzem Igorem Szulcem w rolach głównych. Wcześniej ukazały się „W cieniu terapeutki. Zazdrość”, „Wizje. Gniew” i „Pustelnia mordercy. Nieczystość”. Jest to seria książek inspirowanych siedmioma grzechami głównymi. Tym razem mamy do czynienia z powieścią o tym, jak chorobliwa żądza zemsty zmienia ofiarę w okrutnego przestępcę.

Grudzień 2020 roku – wieś Wygoda koło Częstochowy – Monika i Mariusz włamują się do domu jednorodzinnego. W środku zastają dwoje nastolatków, dziewczynę i jej autystycznego brata. W trakcie napadu zjawia się zakapturzony młody mężczyzna, podrzyna włamywaczowi gardło i znika. Wspólniczce złodzieja udaje się uciec. Podobne tragiczne incydenty notuje się ostatnio w różnych regionach kraju. Ktoś morduje włamywaczy. Mówi się o nim „Czyściciel”. Iwo, chłopiec ze spektrum autyzmu, widział go dokładnie i zapamiętał wiele szczegółów, ale początkowo policjanci podchodzą do jego opowieści z dużą rezerwą. Czy jego zeznania pozwolą schwytać groźnego przestępcę, który postanowił sam wymierzać sprawiedliwość?

„Zamknięty świat. Chciwość” to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak zło rodzi zło. Trzeba tu zaznaczyć, że jest to pozycja raczej dla osób o mocnych nerwach, ponieważ pełno w niej bardzo szczegółowych, brutalnych opisów zbrodni, które działają na wyobraźnię. Podobnie jak w przypadku poprzednich książek, motywem przewodnim powieści są przede wszystkim ludzkie słabości, jednak wiele uwagi częstochowska pisarka poświęca także niezabliźnionym ranom z przeszłości – bolesnym doświadczeniom z dzieciństwa i przeżytym traumom, które odciskają piętno na dorosłym życiu bohaterów. W tym tomie niezwykle ciekawym elementem jest wprowadzenie postaci autystycznego chłopca, jakim jest Iwo. Autorka świetnie ukazuje, że osoby z autyzmem potrafią być bardziej wnikliwe i dokładne w swoich obserwacjach niż inni. Iwo staje się kluczowym świadkiem w sprawie Czyściciela, a jego sposób postrzegania świata dodaje głębi fabule. Równie ciekawym zabiegiem, podobnie jak w poprzednich tomach, jest wprowadzenie motywu siedmiu grzechów głównych, które autorka dogłębnie eksploruje i bada. Tym razem pokazuje, jak chciwość wpływa na ludzkie decyzje. Styl, jakim posługuje się Anna Krystaszek, jest lekki, a przy tym dosadny. Krótkie zdania sprawiają, że akcja jest dynamiczna, a całość czyta się płynnie.


Agata Tupaj

Fot. wydawnictwo Muza

Jeżeli lubicie mocne thrillery psychologiczne o ludzkich słabościach, traumach z przeszłości i poszukiwaniu sprawiedliwości, a także jesteście żądni wrażeń, to „Zamknięty świat. Chciwość” jest książką dla was.