Boks: Sandra Kruk bez mistrzowskiego tytułu

2023-12-13 16:07:55(ost. akt: 2023-12-13 13:09:08)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W minionym tygodniu w Toruniu odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski seniorek w boksie olimpijskim. O dziesiąty tytuł mistrzowski walczyła pasłęczanka Sandra Kruk, była zawodniczka UKS Kontra Elbląg, obecnie niezrzeszona. Niestety tym razem zeszła z ringu pokonana.
W XXIII mistrzostwach Polski seniorek, w rywalizacji o mistrzowskie tytuły zawodniczki walczyły w dziesięciu kategoriach wagowych. Choć poziom walk był zróżnicowany, to ambicji i woli walki nie można było odmówić żadnej ze startujących. Wśród tegorocznych finalistek, tym razem w kategorii 60 kg wystąpiła Sandra Kruk, jedyna reprezentantka z województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem tej 33-letniej zawodniczki było wywalczenie dziesiątego mistrzowskiego tytułu i zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu. Rywalką Sandry Kruk była Patrycja Borys, również niezrzeszona z Podlaskiego Związku Bokserskiego. Borys przewyższała Kruk nie tylko dłuższym zasięgiem ramion, ale także była o głowę wyższa. Już w pierwszej rundzie była to twarda walka z obu stron, dobrze zmotywowanych i zmobilizowanych zawodniczek. Kruk przedostawała się do półdystansu, biła seriami, natomiast Borys wyprowadzała.

Tę rundę u wszystkich pięciu sędziów punktowych wygrała Kruk. W drugiej rundzie nadal było dużo wymian ciosów, żadna nie odpuszczała i sędziowie punktowi ocenili tę rundę remisową. O wszystkim miała zadecydować trzecia, ostatnia runda. W tej rundzie dokładniejsza była jednak Borys, która też miała lepszą końcówkę. Po zakończeniu walki obie zawodniczki otrzymały gromkie brawa za dobry pojedynek od licznie zebranej publiczności i z niecierpliwością czekały na werdykt. Tym razem stosunkiem głosów 4:1 wygrała Borys i to ona stanęła na najwyższym podium. Już po tym turnieju obie te zawodniczki wraz z 13 pozostałymi pięściarkami kadry narodowej wyjechały na zgrupowanie do dalekiej Tajlandii, które potrwa do 23 grudnia. Tam zawodniczki nie tylko będą trenować, ale brać udział w walkach sparingowych z zawodniczkami z państw azjatyckich. Od tego zgrupowania rozpoczynają się przygotowania do turniejów kwalifikacyjnych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wyniki walk finałowych XXIII MP seniorek (Na 1. miejscu zwyciężczynie)
waga 48 kg Marta Pril (Garda Bytów) — Laura Nowińska (Hunter Warszawa)
waga 50 kg Natalia Rok (Pomorzanin Toruń) — Ewelina Pękalska (Radomiak Radom)
waga 52 kg Angelika Krzysztoforska (Boxing Radom) — Nikola Prymacenko (Akademia Walki W-wa)
waga 54 kg Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin) — Karolina Ampulska (Wda Świecie)
waga 57 kg Zaklin Kociołek (KSB Gostyń) — Klaudia Poliwczak (Skorpion Szczecin)
waga 60 kg Patrycja Borys (Podlaski ZB) — Sandra Kruk (W-MZB)
waga 66 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń) — Natalia Kozibąk (WKB Warszawa)
waga 75 kg Barbara Marcinkowska (Pomorzanin Toruń) — Natalia Marczykowska (Boxing Radom)
waga 80 kg Agata Kaczmarska (Radomiak Radom) — Martyna Jancelewicz (Tauron Goleniów)
waga +81 kg Aleksandra Ziomek (Radomiak Radom) — Patrycja Braun (Sparta Złotów)
Jerzy Kuczyński