Gdzie mamy się schronić? W razie zagrożenia większość mieszkańców Elbląga nie będzie miała gdzie się ukryć
2024-09-04 08:36:55(ost. akt: 2024-09-04 08:46:02)
Teoretycznie, patrząc na liczby, w razie zagrożenia wszyscy mieszkańcy Polski znajdą miejsce w schronach lub miejscach ukrycia. Niestety, szczegółowe dane, jak te z Elbląga, pokazują, że nawet setki tysięcy obywateli nie znajdzie bezpiecznego schronienia.
Dane opublikowane przez Radę Miasta Elbląga pokazują, że w razie zagrożenia i konieczności schronienia będzie potrzebnych aż 126 tysięcy bezpiecznych miejsc. Jednak obecnie istniejące schrony nie są w stanie pomieścić tak dużej liczby osób.
W sześciu schronach znajdujących się na terenie Elbląga jest tylko miejsce dla 485 osób, natomiast w 49 tzw. miejscach ukrycia dla 5951 osób. Oznacza to, że w przypadku realnego zagrożenia ponad 119 450 osób pozostanie bez dostatecznego schronienia i ochrony przed niebezpieczeństwem.
W sześciu schronach znajdujących się na terenie Elbląga jest tylko miejsce dla 485 osób, natomiast w 49 tzw. miejscach ukrycia dla 5951 osób. Oznacza to, że w przypadku realnego zagrożenia ponad 119 450 osób pozostanie bez dostatecznego schronienia i ochrony przed niebezpieczeństwem.
Warto przypomnieć, że na potrzeby procesu inwentaryzacji schronów w Polsce opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www – schrony.straz.gov.pl). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.
Na podstawie zebranych danych opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Z podsumowanie inwentaryzacji obiektów budowlanych opublikowanych na rządowych stronach wynika, że podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.).
Na terenie całego kraju zewidencjonowano:
224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 10 622 budowle ochronne, w tym: 903 – schrony i 8 719 – ukrycia. Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób. Najwięcej strażaków zaangażowanych było w akcję inwentaryzacji na terenie Mazowsza (1659 funkcjonariuszy PSP) oraz na Śląsku (1216).
opr. raz
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez