Jak radzić sobie z opóźnieniami lotów podczas wakacji?

2024-10-21 14:35:01(ost. akt: 2024-10-21 14:36:21)   Artykuł sponsorowany
Podróżowanie na wakacje liniami lotniczymi często wiąże się z nieprzyjemnościami, które wynikają z opóźnionego lotu. Problem nie jest tak doskwierający, jeśli opóźnienie lotu nie jest dłuższe niż 15-30 minut. Wszelkie dłuższe opóźnienia to zawsze dodatkowy stres dla podróżujących. Chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z opóźnieniami podczas wylotu na wakacje? Przejrzyj kilka praktycznych wskazówek i zobacz, w jaki sposób przygotować się na nieprzyjemne sytuacje związane z opóźnionymi lotami w czasie wakacyjnym.

Jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego lotu na wakacje?



Jeśli często podróżujesz samolotami np. na wakacje na Dominikanie, na pewno wiesz, że opóźnienia lotów po prostu się zdarzają i często są niezależne od samego przewoźnika. W praktyce najczęstsze powody opóźnienia wylotu samolotu to:

- problemy techniczne z samolotem,
- złe warunki pogodowe panujące w okolicy lotniska,
- przeciążenie ruchu lotniczego,
- problemy z harmonogramem pracy załogi.

Zdarza się, że niektóre sytuacje są zwyczajnie losowe. Do usterki samolotu uniemożliwiającej wylot może dojść nagle np. podczas przeprowadzania procedury startowej. Wtedy przewoźnik nie ma prawa wylecieć w przestrzeń powietrzną do czasu, aż nie naprawi usterki.

Przygotowania do wakacji a ryzyko opóźnionych lotów – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokój ducha?

Podczas organizowania wakacyjnego wyjazdu nie jesteś w stanie zapanować nad wszystkim. Niektóre sytuacje np. opóźnienia lotów są niezależne od Ciebie, szczególnie jeśli chodzi o problemy techniczne z samolotem lub złe warunki pogodowe.

Możesz się odpowiednio przygotować na wypadek znacznego opóźnienia wylotu na wakacje. Jak? Wykorzystaj kilka prostych wskazówek:

1. Przygotuj wszystkie numery kontaktowe do operatora linii lotniczej oraz konsulatu kraju, do którego podróżujesz.
2. Dowiedz się wcześniej, jakie są Twoje prawa jako pasażera w przypadku znacznie opóźnionego lub, co gorsza, odwołanego lotu na wakacje.
3. Zainstaluj w telefonie aplikację linii lotniczych (jeśli jest dostępna), aby w czasie rzeczywistym monitorować sytuację z opóźnionym lotem.
4. Zadbaj o aktywne ubezpieczenie podróżne. To podstawa, jeśli chcesz czuć się bezpiecznie. W razie nadmiernego opóźnienia lub innych problemów z przewoźnikiem otrzymasz wsparcie i ewentualne odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego.
5. Zawsze przygotuj plan B na wakacje. To prawdziwy as w rękawie, szczególnie jeśli w ostatniej chwili okazałoby się, że przewoźnik całkowicie odwołał wylot w konkretnym terminie.


Kiedy jesteś już na lotnisku, postaraj się usiąść możliwie blisko swojego terminala i tablicy z numerami lotów. W ten sposób będziesz mieć stały podgląd do tego, jak toczy się sprawa opóźnionego lotu na wakacje.
Przeczytaj także: Tanie podróżowanie po Europie - zobacz najpiękniejsze zakątki Starego Kontynentu.

Jeśli chcesz mieć idealnie zorganizowane wakacje, koniecznie skorzystaj z możliwości platformy eSky.pl. W jednym miejscu kupisz bilety lotnicze, zarezerwujesz hotele, wynajmiesz samochód, a także zabezpieczysz siebie i innych kompleksowym ubezpieczeniem podróżnym na cały okres wakacji.

Opóźnione loty a prawa pasażera – co warto wiedzieć o swoich możliwościach?

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce za opóźniony lot powyżej 2 godzin pasażerom przysługują posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne oraz dwie wiadomości e-mail.

Dodatkowo pasażerowie w przypadku znacznych opóźnień mają prawo do zwrotu kosztów biletu lub skorzystanie z innego połączenia do punktu docelowego – ale tylko wtedy, kiedy opóźnienie jest dłuższe niż 5 godzin.
Kiedy samolot dotrze do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem, wtedy jako pasażer masz prawo do odszkodowania w kwocie do 600 euro, o ile lot nie został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności.