Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Dzisiaj decyzja ws. likwidacji Straży Miejskiej w Elblągu

2014-06-26 07:06:37 (ost. akt: 2014-06-26 07:17:06)
Straż Miejska w Elblągu działa od 1997 roku


Straż Miejska w Elblągu działa od 1997 roku


Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jeżeli radni zgodzą się dzisiaj na likwidację Straży Miejskiej, z końcem grudnia ta formacja przestanie istnieć. Miasto "oszczędzi" około półtora miliona złotych, kierowanych na jej utrzymanie. Czy nie będą to jednak oszczędności pozorne? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, radni muszą sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Radni z komisji bezpieczeństwa zgodnie uznali podczas środowego posiedzenia, że uzasadnienie do zainicjowanego przez prezydenta projektu uchwały jest nieprzekonujące. Wynika z niego m.in. że "większość czynności, które wykonuje obecnie Straż Miejska Elblągu powinna wykonywać policja" i że ta formacja jest niepotrzebna, bo jej "istnienie generuje koszty, które nie przekładają się znacząco na poprawę jakości życia elblążan".

Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej nie ukrywał, że zarówno on, jak i strażnicy są już zmęczeni kilkumiesięcznym roztrząsaniem, czy ich formacja ma być zlikwidowana, czy też nie. Obawa o miejsca pracy fatalnie wpływa na psychikę pracowników. Dlatego cieszy się, że ten temat nareszcie trafił na sesję.
— Rada Miejska powołała straż i może ją odwołać — podkreślił komendant. — Ja już powiedziałem chyba wszystko na temat naszej działalności. Opinia, że "polujemy na ludzi" jest dla nas krzywdząca. Proszę zauważyć, że żaden wystawiony przez nas mandat nie został anulowany. Nie przegraliśmy żadnej sprawy w sądzie. Nie stwierdzono żadnego przypadku przekroczenia przez nas uprawnień. Nasze zadania są ściśle określone. Policja jest powołana do innych celów. A po ewentualnej likwidacji straży będzie musiała się zająć nie tylko dbaniem o bezpieczeństwo, ale i sprawami porządkowymi.

Już od dawna wiadomo, że zarówno komendant wojewódzki policji, jak i komendant m iejski negatywnie ocenili prezydencki pomysł. Ostateczna decyzja w rękach radnych, a poznamy ją dzisiaj.
gog

O zdanie zapytaliśmy także naszych Czytelników. Zdecydowana większość głosujących w naszej sondzie była za likwidacją Straży Miejskiej więcej tutaj
Oto jedna z opinii nadesłanych do nas przez Czytelnika
- Na Straż Miejską w naszym mieście wydajemy aż 1,5 miliona złotych rocznie. W organizacji pracuje 28 osób, z czego 11 to sami urzędnicy, tacy jak komendant SM, zastępca komendanta, księgowa, rzecznik prasowy, dowódca służby patrolowej itd. Samych strażników jest zaledwie 17 na ponad 100-tysięczne miasto! Wpływ Straży Miejskiej na bezpieczeństwo mieszkańców Elbląga jest więc znikome. Sama instytucja jest straszliwie zbiurokratyzowana i to jest największy problem. Drugim problemem jest, że Straż Miejska skupia się tylko na karaniu kierowców, a nie zajmuje się porządkiem publicznym. Wniosek jest jeden, Straż Miejska jest afunkcjonalna i należy ją zlikwidować. Jeśli ktoś uważa, że po likwidacji Straży Miejskiej bezpieczeństwo i porządek drastycznie spadnie, odsyłam do opinii prezydenta Stalowej Woli, który 5 lat temu zlikwidował Straż Miejską i tę decyzję sobie bardzo chwali.

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kufel piwka #1425922 | 81.190.*.* 26 cze 2014 14:58

  Polska nie ma kasy na takie służby...powodzenia Elbląg!! obyście obalili tych nierobów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. por. zU.Ber #1425806 | 89.228.*.* 26 cze 2014 12:37

   Można zlikwidować Straż Miejską. Tylko ciekawe, kto się weźmie za właścicieli srających na trawnikach i chodnikach psów ? Miłość Obywatelska (kapujący sąsiedzi)? Bo do Policji ten obowiązek nie należy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. nieważne #1425755 | 109.241.*.* 26 cze 2014 10:55

    popieram i jestem za kasacją tych nierobów ze straży

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. 3r #1425724 | 83.24.*.* 26 cze 2014 10:07

     to bzdurny artykuł który ma tylko wywołać emocje w ciemniakach którzy wierzą że straż miejska ma być zlikwidowana. Nikt nic nie zlikwiduje bo to wszystko to jedna k l i k a ...

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Karson z Dachu #1425717 | 178.235.*.* 26 cze 2014 10:01

     B R A W O!!! Sztuczny twór do niczego nie potrzebny i tyle!!!

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)