Poniedziałek, 12 kwietnia 2021. Imieniny Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

Właściciel gronowskiej chłodni stanie przed sądem za zanieczyszczenie Druzna i Terkawki

2015-05-14 11:10:00 (ost. akt: 2015-05-14 11:15:42)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Do elbląskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko współwłaścicielowi chłodni w Gronowie Górnym, któremu prokuratura zarzuca zanieczyszczenie rzeki Terkawki i jeziora Druzno. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.

Informacja o zanieczyszczeniu rzeki Terkawki oraz jeziora Druzna trafiła do inspekcji ochrony środowiska w lipcu ub. roku. Zdaniem osoby, która zgłosiła zdarzenie, w rzece pływały śnięte ryby, a woda miała nieprzyjemny zapach. Potwierdzili to również elbląscy wędkarze.

Inspekcja ustaliła, że odpowiedzialną za zatrucie rzeki Terkawki i jeziora Druzno jest chłodnia działająca w Gronowie Górnym. To wypływające z zakładowej oczyszczalni, nie do końca oczyszczone, ścieki miały przedostać się dalej do obu akwenów powodując ich zanieczyszczenie. Po przeprowadzeniu kontroli w zakładzie na właściciela nałożono mandat. Sprawą zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Elblągu. Postępowanie trwało blisko rok.

— Na początku maja do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko Markowi C., współwłaścicielowi przedsiębiorstwa za niedopełnienie obowiązku wynikającego z prawa ochrony środowiska i prawa wodnego, za co grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia — powiedziała nam Jolanta Rudzińska z elbląskiej prokuratury. — W wyniku niewłaściwej eksploatacji przyzakładowej oczyszczalni ścieków zanieczyszczenia zostały do rowu melioracyjnego, a dalej do rzeki Terkawki i jeziora Druzno. Spowodowało to obniżenie jakości wody i straty w świecie fauny.
Termin pierwszej rozprawy został już wyznaczony na połowę czerwca.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dwukrotnie doszło do zanieczyszczenia Druzna. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w maju. Mówiono wtedy o katastrofie ekologicznej, bo z rzeki Wąskiej i jeziora Druzno wyłowiono około tony śniętych ryb. Wtedy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie zainteresował się mleczarnią, która do rzeki Brzezinki, łączącej się z Wąską, odprowadzała oczyszczone ścieki. Jedna z kolejnych kontroli w zakładzie ujawniła, że w przedsiębiorstwie doszło do rozszczelnienia instalacji chłodniczej, a amoniak, który z niej wyciekł, spowodował zatrucie.
Prokuratura również cały czas prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
— Czekamy jeszcze na opinię biegłego ichtiologa. Akt oskarżenia w tej sprawie sformułowany zostanie najwcześniej w czerwcu — dodaje Rudzińska.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1734655 | 80.51.*.* 14 maj 2015 19:32

  długo to trwa z tą mleczarnią, a taka przecież pisano katastrofa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dociskacz #1734620 | 78.88.*.* 14 maj 2015 18:52

  co to jest?....W wyniku niewłaściwej eksploatacji przyzakładowej oczyszczalni ścieków zanieczyszczenia zostały do rowu melioracyjnego, a dalej..... co zostały?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wwww #1734536 | 88.156.*.* 14 maj 2015 16:07

  TYLKO WIĘZIENIE! ZNISZCZYŁ TO CO DAŁA NATURA I ZA ŻADNE PIENIĄDZE SIĘ NIE ODKUPI JUŻ TEGO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. oleg38 #1734477 | 88.156.*.* 14 maj 2015 14:45

  do pierdla gnidę złodziejską

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pytanie jest takie;Czy #1734417 | 5.172.*.* 14 maj 2015 13:18

  spuszczanie sciekow kanalizacyjnych przez miasto Warszawa do rzeki Wisla jest truciem srodowiska ,a plynace bobki i celuloza sa ekologiczne ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz