Wtorek, 13 kwietnia 2021. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

W Elblągu chcą kształcić lekarzy. "Studentów nie zabraknie"

2015-07-29 07:05:00 (ost. akt: 2015-07-28 19:34:03)

Autor zdjęcia: materiały EUH-E

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, za dwa-trzy lata Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna ogłosi pierwszy nabór na nowy kierunek - lekarski. Najpierw uczelnia jednak musi spełnić kilka warunków.

Jeżeli dostaniemy na to zgodę, będziemy trzecią uczelnią niepubliczną w kraju, kształcącą lekarzy — mówi Jacek Perliński Żeby móc kształcić lekarzy, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna musi spełnić cztery podstawowe warunki: dysponować szpitalem klinicznym, mieć odpowiednią kadrę i laboratoria oraz przygotować właściwy program kształcenia.

— Kadrę mamy już skompletowaną — zapewnia Jacek Perliński, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. — Chęć kształcenia w Elblągu przyszłych lekarzy wyraziło ośmioro samodzielnych pracowników nauki, którzy już i tak z nami współpracują, ośmioro miejscowych doktorów i trzech lekarzy.


Rolę placówki klinicznej ma pełnić elbląski szpital wojewódzki.

— Kierownictwo Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego już się na to zgodziło. W mniejszym zakresie, studenci będą też mieli zajęcia w Szpitalu Miejskim i w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią, bo tylko tam jest np. oddział zakaźny i psychiatria.

Laboratoriów uczelnia jeszcze nie ma. Początkowo miały one powstać na sąsiadującej ze szkołą, jednej z powojskowych działek na ul. Lotniczej. Uczelnia miała nadzieję, że kupi ją na preferencyjnych warunkach. Niektórzy radni mieli jednak wątpliwości, czy miasto powinno sprawiać prywatnej uczelni taki "prezent".

— Już w ubiegłym roku chcieliśmy złożyć wniosek o utworzenie w naszej uczelni kierunku lekarskiego, ale niezałatwiona sprawa działki pod przyszły blok symulacji i dydaktyki medycznej, czyli laboratoria, nie pozwoliła nam na to — podkreśla Jacek Perliński.


W tej sytuacji w uczelni zapadła decyzja o wybudowaniu laboratoriów w miejscu rezerwowanym pod kampus. 

— Oczywiście, docelowo kampus też będzie musiał powstać. Teraz działki pod tę inwestycję nie mamy, ale będziemy jej szukali. Musimy wybudować kampus, bo zamierzamy przyjmować też studentów z krajów, nienależących do Unii Europejskiej. Zakładamy, że na roku będzie studiowało 75 przyszłych lekarzy — mówi prodziekan.


Wniosek o otwarcie w Elblągu kierunku lekarskiego uczelnia chce złożyć z końcem sierpnia.

— Jeżeli dostaniemy na to zgodę — a mam nadzieję, że tak właśnie się stanie - będziemy trzecią uczelnią niepubliczną w kraju, kształcącą lekarzy — mówi Jacek Perliński. — Pierwszą zgodę otrzymała jedna z prywatnych uczelni krakowskich. Na rozpatrzenie wniosku czeka teraz uczelnia z Katowic. My będziemy zaraz za nią.

Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu szacuje, że w najlepszym wypadku jego uczelnia będzie mogła ogłosić pierwszy nabór na kierunek lekarski za dwa lata. Są to bardzo optymistyczne przewidywania. Po drodze uczelnia musi bowiem nie tylko dostać zgodę na otwarcie nowego kierunku, ale również pozyskać unijne pieniądze na budowę laboratoriów. 

— Czekamy na odpowiedni konkurs, żeby wystąpić o unijne dofinansowanie. Pieniądze na wkład własny mamy już zarezerwowane — podkreśla prodziekan. — Szacujemy, że budowa laboratoriów wraz z ich wyposażeniem będzie kosztowała ok. 10 milionów złotych.

Na pytanie, dlaczego uczelnia zdecydowało się wzbogacenie swojej oferty o kierunek lekarski, prodziekan odpowiada wprost:

— Na kierunkach medycznych studentów nigdy nie zabraknie, a to dla naszej uczelni jest bardzo ważne. Z drugiej strony lekarzy w naszym kraju jest wciąż za mało, więc uruchomienie takiego kierunku jest na pewno zasadne. 

Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyroby_lekarzopodobne #1785443 | 83.9.*.* 29 lip 2015 22:59

  No śmiejcie sie ale... w POlandii nie takie przewały odchodziły już ! Chyba teraz będą to kolanem przepychać puki Copaczka ma władzę .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rechtor #1785043 | 37.7.*.* 29 lip 2015 12:28

  Nie jest dla nikogo tajemnicom, że zespół dośfiatczonych nałkofcuw szykuje ruwniesz obecnie otwarcie kierunku lekarskiego na Akademji Medycznej w Zielunce Pasłeckiej. Nabur jusz wkrótce- tylko najlepsi kandydaci- po szkołach rolniczych przyjmujemy tylko tych, co zdali mature na conajmiej 30 %

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Organizator #1785040 | 46.215.*.* 29 lip 2015 12:23

  Ten nowy twór powinien się nazywać Zasadnicza Szkoła Zawodowa ze specjalnością Lekarską w Elblągu, każdy absolwent powinien mieć obowiązkowo w widocznym miejscu niezdejmowalną plakietkę Elbląski Lekarz. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych niedomówień.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. e #1785020 | 213.17.*.* 29 lip 2015 11:48

  Boże !!! widzisz i nie grzmisz !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Donek #1784996 | 5.172.*.* 29 lip 2015 11:19

  Janusze biznesu....a później takie tłuki leczą. Dla przykładu porównajcie" Uniwerek Medyczny w Bydgoszczy" i Gdański Uniwersytet Medyczny. Rzygi vs Fach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)