Wtorek, 13 kwietnia 2021. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Wypadek karetki na 12 Lutego. Jedna osoba nie żyje, trzy osoby w stanie ciężkim trafiły do szpitala

2015-07-29 17:57:27 (ost. akt: 2015-07-29 20:02:39)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel


Do tego tragicznego wypadku doszło dzisiaj (29.07) na skrzyżowaniu ulic: 12 Lutego i Generała Grota Roweckiego. Karetka pogotowia z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu jechała na sygnale świetlnym i dźwiękowym z wezwaniem do chorego, w nią uderzyła honda.

— Prawdopodobnie kierowca hondy nie zauważył karetki i uderzył w pojazd, który jest przecież uprzywilejowany w ruchu drogowym — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Karetka pogotowia wywróciła się, kilkakrotnie koziołkowała i uderzyła w słup lampy ulicznej.

— W hondzie jechały cztery osoby. Trzy z nich trafiły do szpitala, już na miejscu były reanimowane. Niestety jednej osoby, mimo wysiłków ratowników medycznych nie udało się uratować. Zmarła na miejscu wypadku — mówi Sawicki. 


Obrażeń doznali również lekarz i ratownik medyczny, którzy jechali karetką. 

— Na szczęście nie są to obrażenia, które zagrażają życiu. Lekarz ma uraz nogi, ale jeszcze jest wykonywana diagnostyka, w szpitalu na ul. Komeńskiego. Tam trafił również kierowca naszej karetki, ale także on nie doznał groźnych obrażeń — mówi Anna Kowalska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.


Trzech pasażerów hondy przebywa w szpitalu wojewódzkim.

— Ich stan jest ciężki, niestabilny. Trzecia osoba, która również przebywa w naszym szpitalu jest w lepszym stanie. Ma obrażenia, ale nie takie, które zagrażałby jej życiu. 


Na miejscu wypadku pracowały cztery zastępy straży pożarnej.

— Zastaliśmy uwięzione w hondzie cztery osoby. Gdy przyjechaliśmy, pomocy kierowcy udzielali przechodnie, którzy byli świadkami wypadku. Musieliśmy użyć sprzętu hydraulicznego, by wyciąć drzwi samochodu i wydobyć pasażera, który podróżował z przodu. On był w najgorszym stanie. Udzielaliśmy mu pomocy. Błyskawicznie na miejscu pojawili się też ratownicy medyczni i oni przejęli reanimację tej osoby — mówi 
strażak, który dowodził akcją ratowniczą.

Na miejscu pracuje prokurator. Ofiara wypadku miała 36-lat.
— Kierowca hondy oraz karetki byli trzeźwi — mówi Jakub Sawicki.
dawŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Antoni #2169032 | 37.47.*.* 27 sty 2017 10:42

  Dla tych którzy mają wątpliwości co do winnego zajścia polecam wypowiedzi specjalistów w sprawie wypadku Macierewicza pod toruniem . " to ze pojazd uprzywilejowany porusza sie na sygnale nie dajw mu prawa nie stosowania sie do zasad ruchu "

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Radio Erewań #1786309 | 213.158.*.* 31 lip 2015 12:43

  I okazuje się, że karetka wcale nie koziołkowała tylko przewróciła się i kilkakrotnie obracając się zatrzymała się na słupkach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jatoja #1785741 | 84.2.*.* 30 lip 2015 14:43

  Problemem jest to, że każdy kierowca może zrobić badania psychotechniczne i dostać wkładkę uprawniającą do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. W moim przypadku jestem członkiem OSP i taką wkładkę po przejściu badań psychotechnicznych (standard dla kierowców sam. ciężarowych) miałem bez żadnych kursów wciągu 2 tygodni i mogę jeździć pojazdem uprzywilejowanym co wg mnie jest jakąś pomyłką bo nie każdy ma może na tyle rozumu aby nie poniosły go jakieś drogowe fantazje. Powinny być choć jednodniowe szkolenia plus przejazd na sygnale z jakimś instruktorem a tak to praktycznie w moim przypadku siadłem włączyłem sygnały i pojechałem do zdarzenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do W żałobie #1785704 | 88.156.*.* 30 lip 2015 13:37

  Czy Ty wszędzie zatrzymujesz się jeżeli masz zielone? Może właśnie z boku nadjeżdża karetka na sygnale. A Ty jej nie słyszysz... To kierowca karetki wie, że wjeżdża na czerwonym i to na nim spoczywa obowiązek bezpiecznego przejazdu przez skrzyżowanie. A to jak zachowują się inni kiedy karetka jedzie na sygnale to zupełnie osobny temat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. scigany2 z fakt.pl cytat 3 #1785648 | 5.172.*.* 30 lip 2015 11:41

  ~Od ponad 50 lat kierowca rożnych pojazdów : Kierowca Hondy znajdował się na jezdni i miał pierwszeństwo ponieważ miał zielone światło! Kierowca karetki jadący na sygnałach nie zachował wogóle żadnej ostrożności i wjechał jakby miał pierwszeństwo mimo ze miał czerwone światło! W Niemczech kierowcy karetek dojeżdżający do skrzyżowań zatrzymują się gdy maja czerwone światło i jeżeli to możliwe przejeżdzają powoli zwracając uwagę na innych uczestników ruchu którzy posiadają zielone światło i tym samym pierwszeństwo przejazdu! W Polsce kierowcy karetek jadąc na sygnałach jadą na skrzyżowaniach tak samo szybko jak poza skrzyżowaniami bo myślą ze jadąc uprzywilejowanym pojazdem i na sygnałach maja pierwszeństwo przejazdu! Kierowca tej karetki nie zachował należytej ostrożności przez co spowodował niebezpieczeństwo, wypadek, smierć człowieka i obrażenia innych osób i dlatego powinien ponieść surowa karę która bedzie także w przyszłości odstraszać innych bezmozgowych i bez wyobraźni kierowców karetek jadących na sygnałach, myślących ze posiadają oni pierwszeństwo przejazdu! Trzeba także dodać że kierowcy tych karetek są złe wyszkoleni i nie posiadają wystarczających szkoleń i egzaminów potrzebnych i wymaganych do prowadzenia samochodów uprzywilejowanych w ruchu drogowym, czego dowodem jest wzrastająca ilośc wypadków drogowych z udziałem samochodów uprzywilejowanych!!! Kiedy zrozumieją ci kierowcy ze prowadząc samochód uprzywilejowany i na sygnałach nie posiadają oni automatycznego pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach gdy sygnalizacja świetlna wskazuje dla nich czerwone światło i muszą zachować się tak samo jak inni kierowcy którzy posiadają czerwone światło???!!! zwiń.Koniec cytatu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (35)