Pamiętaj o mnie... Także w Elblągu obchodzimy Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera

2016-09-20 10:32:21(ost. akt: 2016-09-20 11:03:39)

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

Wiele osób nie wie, czym jest ta choroba, jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie. Po raz piąty we wrześniu jest obchodzony Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Pamiętaj o mnie". W obchody włączył się m.in. elbląski Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Podgórnej 1 dla osób z chorobą Alzheimera.
Wciąż, mimo wieku kampanii, wiele osób nie wie, czym jest choroba, jakie potrzeby mają chorzy i ich opiekunowie.
— Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 500 tysięcy takich osób, często bez rozpoznania choroby, często bez wiedzy najbliższej rodziny, bez wsparcia lekarzy, najbliższego otoczenia. Choroba nie powinna być wyrokiem. Można z nią żyć, pod warunkiem, że inni rozumieją, na czym polega i jak mogliby pomóc radzić sobie z problemami, które stwarza dla chorego i jego bliskich — przekonuje Krystyna Grzybicka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pułaskiego 1c w Elblągu.

W obchody Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera włączył się m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Podgórnej 1 dla osób z chorobą Alzheimera. 15 września odbył się piknik dla rodziny, opiekunów i podopiecznych placówki w Nowej Holandii. W najbliższą środę (21.09) w koście św. Wojciecha odbędzie się msza święta (godz. 10). Placówka zaprasza także w środę na dzień otwarty w godz. 9-15.
— Na co dzień świadczymy usługi opiekuńczo-terapeutyczne dla 36 osób, w tym pięć miejsc całodobowej opieki na czas wyjazdu rodziny, leczenia w szpitalu, urlopu itp. Udzielamy informacji, porad oraz edukujemy opiekunów i rodziny w zakresie radzenia sobie z opieką nad chorymi na chorobę Alzheimera oraz problemami z nią związanymi — informuje Krystyna Grzybicka.

Należy pamiętać, że chorzy są wśród nas i że zasługują na jak najlepsze życie . Nie można o nich zapominać. Stąd hasło: „pamiętaj o mnie”, skierowane do wszystkich, do polityków, decydentów, do opiekunów rodzinnych i zawodowych, do lekarzy, sąsiadów, przyjaciół.
— Choroba Alzheimera nadal jest uważana w Polsce za wstydliwą. Mówi się o niej o wiele mniej niż w innych krajach. Skorzystajmy więc z okazji we wrześniu: zwróćmy uwagę na ludzi, którzy zmagają się ze skutkami choroby: pogarszającą się pamięcią, stopniową utratą prostych (wydawałoby się ) umiejętności, z izolacją, marginalizacją i brakiem dostępu do różnorodnych form opieki — dodaje Krystyna Grzybicka.

Kilka faktów
• Nie ma obecnie leku, który pomógłby wyleczyć chorobę, ale na świecie dostępne są najróżniejsze formy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. W Polsce taką rolę odgrywają w szczególności organizacje alzheimerowskie, które potrafią także wskazać na źródła pomocy, rozwiązania, z których chorzy i ich rodziny mogą korzystać.
• Otępienie (demencja) nie zna granic społecznych, ekonomicznych lub etnicznych – chorują ludzie na całym świecie, bez względu na kraj, w którym żyją, na ich pochodzenie, status społeczny i ekonomiczny.
• Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienie (demencji). Inne przyczyny to : otępienie naczyniowe, otępienie z ciiałami Lewy'ego oraz otępienie czołowo-skroniowe.
• Szacuje się, ze obecnie na świecie ponad 46 milionów osób żyje z otępieniem (demencją). Do roku 2050 liczba ta się zwiększy będzie wynosić 131 milionów.