Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wystawa o Warmii w Światowidzie. "Piękny region z bogatą historią"

2016-10-19 11:26:12 (ost. akt: 2016-10-20 08:05:01)
Anna Karatkiewicz z jedną ze swoich prac

Anna Karatkiewicz z jedną ze swoich prac

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Piękne miejsca, które pobudzają do wszelakiej działalności — tak o Warmii mówi Anna Karatkiewicz z Elbląga. To między innymi jej prace możemy oglądać na wystawie "Warmio, quo vadis" w elbląskim Światowidzie, która będzie otwarta do 21 listopada.

Zobacz także: Z przewodnikiem za miasto. Tym razem śladami "świętej Warmii" [zdjęcia] Z przewodnikiem za miasto. Tym razem śladami "świętej Warmii" [zdjęcia] Za nami kolejna wycieczka w ramach cyklu "Z przewodnikiem PTTK za miasto". W sobotę (8 października) na obieżyświatów zakochanych w swojej małej ojczyźnie...
Anna Karatkiewicz na co dzień pracuje w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią na oddziale dziennym psychiatrycznym. W wolnym czasie, którego jak sam mówi ma niewiele, tworzy. Była wśród kilkunastu osób, które wzięły udział w tygodniowym plenerze w Godkach koło Jankowa.
— Dla mnie to był pierwszy tak bliski kontakt z Warmią. Ten region kojarzy się z pięknymi miejscami, przyrodą, która nas pobudza do wszelakiej działalności, w naszym przypadku to była działalność twórcza — opowiada. — Przez tydzień mieliśmy kontakt z przyrodą Warmii, a także osobami, które tworzą na co dzień i od święta. Była okazja do tego, żeby wymienić się doświadczenia.

Prace, które powstały podczas pleneru, można od wtorku oglądać w Centrum Spotkań Europejskich Światowid przy pl. Jagiellończyka. Wystawa "Warmio, quo vadis" będzie czynna do 21 listopada.
— Prezentujemy tutaj w sumie kilkadziesiąt prac. W plenerze plenerze wzięli udział początkujący artyści, studenci z całego kraju, a także już dojrzali artyści, tak jak Halina Różewicz-Książkiewicz — mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu "Warmio, quo vadis".

Wystawa, którą będzie można oglądać do 21 listopada, to część większych działań pracowników Światowida, realizowanych pod tytułem projektu „Warmio, quo vadis?”. W trakcie jego realizacji m.in. wybrane zabytki wsi warmińskiej, najciekawsze, najważniejsze i najbardziej zagrożone, zostaną udokumentowane poprzez skaning 3D.

Przed otwarciem wystawy w Światowidzie odbył się wykład poświęcony Warmii.
— Jest jeden, niewielki problem z Warmią. W Polsce, poza naszym regionem, często nie rozróżnia się Warmii i Mazur — mówił na wykładzie poświęconym tej wyjątkowej krainie Andrzej Rzempołuch, historyk sztuki, starszy kustosz, kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i autor książek o regionie.

Warmia była autonomicznym dominium biskupim, wydzielonym z diecezji warmińskiej, którą utworzono w 1243 r. na dawnych ziemiach plemion pruskich. Pozostała część tej diecezji była zarządzana przez państwo krzyżackie. Po wojnie trzynastoletniej, na mocy II pokoju toruńskiego z 19 października 1466 r., Królestwo Polskie odzyskało od krzyżaków Pomorze Gdańskie, Ziemię Chełmińską i Michałowską oraz przyłączyło Warmię i Powiśle z Żuławami.
— W środę mija 550 lat od czasu przyłączenia Warmii do Polski więc dzisiejszy wykład doskonale wpisał się w tę rocznicę — mówi Hanna Laska-Kleinszmidt z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. — Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o Warmii wielu ciekawych faktów dzięki realizacji projektu „Warmio, qvo vadis?” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego.

Gospodarzami Warmii byli biskupi warmińscy i kapituła katedralna. Biskupi zasiadali w Senacie I Rzeczypospolitej, wielu z nich było wybitnymi postaciami życia religijnego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Podczas wykładu Andrzej Rzempołuch wskazywał przede wszystkim na wyjątkowość architektoniczną Warmii. Na to, że od XIV wieku do dziś jest wciąż rozpoznawalna, nawet obecnie ma swoje historyczne granice i charakterystyczny krajobraz kulturowy.

Na spotkaniu można było usłyszeć o wyjątkowych dla Warmii miejscach – przede wszystkim o jej stolicy Lidzbarku Warmińskim, o stolicy kościelnej czyli Fromborku. Poznaliśmy dzieje zamku w Olsztynie, wspomniane zostały również obiekty w Dobrym Mieście, Barczewie, Braniewie, Reszlu czy Ornecie. Nie zabrakło ciekawostek np. takiej, że w wielu z warmińskich zabytków zachowały się średniowieczne więźby dachowe.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB