Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Starówka z nową atrakcją turystyczną. Trzeci taki zegar w Elblągu [zdjęcia]

2016-12-17 13:27:39 (ost. akt: 2016-12-17 13:48:11)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Elbląskie Stare Miasto wzbogaciło się o kolejną atrakcję turystyczną. To replika zegara słonecznego sprzed 400 lat, który kiedyś zdobył Dom Królów. W sobotę odbyło się uroczyste odsłonięcie zegara, który został zamontowany na Hotelu Elbląg.

Zobacz także: Historia ul. Stary Rynek. Jak tu przed laty handlowano Historia ul. Stary Rynek. Jak tu przed laty handlowano Przy tej ulicy rozpoczęła się bogata historia Elbląga już wkrótce po jego założeniu w 1237 roku. Stary Rynek - dawna nazwa tej ulicy to Markt, czyli Rynek....
Replika zegara będzie niewątpliwie jedną z atrakcji elbląskiej starówki. Taką nadzieję mają elbląscy przewodnicy turystyczni.
— W czasie wycieczek z przewodnikiem po mieście dojdzie nam nowa historia do opowiadania. Zegar jest bardzo dobrze widoczny, a w przyszłości planowane jest zamontowanie na ścianie kamienicy także tabliczki informującej o tym, jak odczytać czas na tym zegarze, bo niektórzy mają z tym problem — mówi Leszek Marcinkowski, przewodnik elbląskiego PTTK. — Replika zegara z Domu Królów jest trzecim zegarem słonecznym w Elblągu, obok czasomierza stojącego na Placu Dworcowym i w Parku Kajki.

Co ważne, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym znajduje się oryginał zegara słonecznego z Domu Królów. Ten znajdował się w zbiorach elbląskiego muzeum od 1945 roku.
— Po wojnie grupa elblążan odpowiedziała na apel władz miasta, żeby wszystkie przedmioty o wartości historycznej deponować w ówczesnym ratuszu. Zegar trafił najpierw tam, a potem do nowo powstałego muzeum, gdzie przeleżał ponad 70 lat — opowiada opowiada Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz ds. rzemiosła i sztuki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
I dodaje: — Był dobrze zakonserwowany, w świetnym stanie zachował się blat, który tworzą dwie wielkie i grube deski dębowe połączone spągami, a także pręt, który rzuca cień na tarczę zegara. Zniszczeniu uległa jedynie polichromia na blacie oraz część oznakowań.
Zachowała się także metryczka, na której widnieje informacja, że to zegar słoneczny z Domu Królów z 1600 r. Zabytek doczekał się renowacji.
— Drewno zostało wzmocnione i zabezpieczone, podobnie jak warstwa kolorystyczna i uzupełnienia cyfr i znaczników — dodaje Wiesława Rynkiewicz-Domino.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zegar #2227328 | 109.207.*.* 21 kwi 2017 14:56

    Ciekawy ten zegar. Można by było w innym miejscu zainstalować np taki zegar: http://zegary-design.pl

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz