Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

78. rocznica pierwszego transportu do KL Stutthof. Obchody w sobotę

2017-08-31 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-30 22:20:27)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W najbliższą sobotę na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof. Tego dnia po raz pierwszy ujrzą światło dzienne eksponaty, które wzbogacą muzealną kolekcję: sekretny notatnik uczestniczki Powstania Warszawskiego, powstańcza opaska oraz numer obozowy.

Zobacz także: Książę William i księżna Kate zwiedzili obóz Stutthof [zdjęcia] Książę William i księżna Kate zwiedzili obóz Stutthof [zdjęcia] Przez ponad 1,5 godziny książę William i księżna Kate zwiedzali były obóz nazistowski Stutthof w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Spotkali się tutaj...
Niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof znajdował się w odległości około 36 km od Gdańska, a około 40 km od Elbląga. Funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi.

W najbliższą sobotę (02.09) odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę pierwszego transportu więźniów do tego obozu koncentracyjnego. O godz. 10.45, obok budynku krematorium zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, której będzie przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni chór Zespołu Szkół w Tujsku. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 12. W programie m.in. wystąpienie byłego więźnia KL Stutthof, zapalenie zniczy i składanie kwiatów przed pomnikiem oraz odegranie Pieśni Obozowej.

Program obchodów 78 rocznicy pierwszego transportu do KL Stutthof wzbogaci także otwarcie wystawy „Odezwała się ziemia. Prace poszukiwawczo-archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof w sezonie 2017”.
— To już kolejna, druga odsłona wystawy prezentująca dotychczasowe wyniki prac poszukiwawczo-archeologicznych na terenie dawnego obozu. Nowe plansze (przedstawiające losy dzieci i kobiet w obozie, zakłady DAF oraz cegielnie) wraz z bardzo ciekawymi, kolejnymi pozyskanymi w czasie poszukiwań eksponatami to nowe elementy wystawy. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 14 w budynku głównym Muzeum Stutthof — informuje Muzeum Stutthof.

Kolekcję muzealną wzbogacą m.in. sekretny notatnik uczestniczki Powstania Warszawskiego, powstańcza opaska oraz numer obozowy. Zofia Odechowska (z d. Malinowska) ps. Lenka. była jedną z 40 żołnierek z Powstania Warszawskiego, które trafiły pod koniec września 1944 r. do KL Stutthof. Tutaj prowadziła sekretny notatnik, który z narażeniem życia przechowała przez cały okres uwięzienia. O jego istnieniu pracownicy Muzeum Stutthof dowiedzieli się zaledwie kilka miesięcy temu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB