Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Historie, które musisz poznać

2019-11-14 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-14 10:53:27)

Jeszcze ciepła zupa, sukienka czekająca tak, jakby była prezentem. Ich opowieści budzą wiele emocji, a jedną z nich jest podziw. Historie Pionierów Elbląga zostały zarejestrowane, a film, który jest ich prezentacją, miał właśnie premierę.

Wczoraj, 13.11, miejsce miała premiera filmu „Przychodźcy” opowiadającego historię Elbląga oczami pierwszych powojennych mieszkańców. O przygotowaniach do 30-minutowego dokumentu autorstwa Aleksandry Bielskiej i Jakuba Strumińskiego rozmawialiśmy we wrześniu z Antonim Czyżykiem, dyrektorem CSE „Światowid” i Karoliną Śluz, koordynatorką projektu „Nasze tutaj”, którego częścią był film.

Na początku spotkania, aktorzy z Teatru Aleksandra Sewruka odczytali fragmenty wspomnień elbląskich Pionierów. Na premierze obecne były osoby wypowiadające się w filmie oraz ich rodziny, nie zabrakło również twórców i osób pracujących nad projektem. – Światowid na takie inicjatywy jest bardzo otwarty i bardzo się cieszy, że przyjmujecie państwo zaproszenie – mówił Antoni Czyżyk. – Jak wiemy, po II wojnie światowej, nastąpiła niemal całkowita wymiana mieszkańców Elbląga. Miasto dotychczas niemieckie zamieszkali przybysze z różnych stron kraju i świata. Przyjechali tu w poszukiwaniu lepszego życia, zastali miasto wygrzebujące się z wojny. Po kilkudziesięciu latach od tamtego doświadczenia, w Roku Pionierów Elbląga, zaprezentujemy film i przewodnik, które są próbą spojrzenia na Elbląg oczami pierwszych powojennych elblążan.

Najtrudniejsza dla twórców filmu okazała się selekcja zebranego materiału. – To, że zmieściliśmy się w 30 minutach to wyczyn. Historii jest dużo więcej i to są wspaniałe, 70-letnie prawdziwe historie – mówił Jakub Strumiński. Dodał, że podczas tworzenia filmu zżył się z bohaterami i ich opowieściami. – Ja czuję wielką wdzięczność. To były ciężkie czasy, a wy wszyscy trzymaliście gardę. Dzięki temu mamy piękne miasto, dzięki temu mamy przyszłe pokolenia.

Poruszające i niezwykłe historie doczekały się owacji na stojąco. Pionierzy, którzy dotarli do Elbląga, będąc dziećmi lub młodymi osobami, opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach dotyczących nowego miejsca zamieszkania i wspominali, w jaki sposób musieli sobie radzić. Zadano im pytanie, czy czują, że Elbląg to ich miasto. Nie zdradzamy odpowiedzi, ale zachęcamy do obejrzenia filmu, który już wkrótce dostępny będzie w sieci.

Premierę tego dnia miał również elektroniczny przewodnik „Elbląg oswojony”, zawierający wskazówki i propozycje wędrówek po mieście z perspektywy historii przedstawionych w filmie.


kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB