Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

„Bezpieczny Elbląg” ma już 20 lat [ZDJĘCIA]

2019-11-19 17:00:00 (ost. akt: 2019-11-19 15:58:53)

Autor zdjęcia: kk

19 listopada obchodziliśmy w naszym mieście XX-lecie Programu Bezpieczny Elbląg. Inicjatywa została uchwalona przez Radę Miejską w 1999 i od tamtego czasu jest regularnie poszerzana o nowe zadania dyktowane rozwojem zagrożeń.

„Od obuwia aż do głowy, cały jestem odblaskowy” śpiewały dzieci z przedszkola numer 17, których występ rozpoczął dzisiejsze wydarzenie. Najmłodsi elblążanie zaprezentowali piosenki poruszające tematy bezpieczeństwa, w tym aktualny problem dotyczący używania odblasków.


Wśród największych osiągnięć programu znalazły się między innymi: coroczna akcja „Bezpieczny El-Przedszkolak”, zakup detektorów tlenku węgla, akcja „Bezpieczny Senior” i „Bezpieczne Przestrzenie”, stworzenie Elbląskiej Sali Edukacyjnej „Ognik” i umiejscowienie na terenie miasta tablic informacyjnych „Bezpieczna przestrzeń”.

– Program bezpieczny Elbląg powstał w 1999 i tak naprawdę cały czas ewoluuje. Pierwsze przedsięwzięcia, które zostały wtedy podjęte, w każdym kolejnym roku są w jakiś sposób wzbogacane – mówił prezydent Witold Wróblewski.

Przypominamy, że Program Bezpieczny Elbląg opracowany został przez zespół w składzie:
• Adam Walczyński – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności,
• Krzysztof Kierbedź – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich,
• Jan Korzeniowski – Komendant Straży Miejskiej,
• Anna Korzeniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji,
• Waldemar Zimnoch – Kierownik Referatu Zdrowia,
• Anna Kulik – Naczelnik Wydziału Gosp. Kom. i Ochrony Środowiska,
• Wacław Krasowski – Naczelnik Wydziału Kultury,
• Tomasz Świniarski – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej,
• Włodzimierz Paruszewski – Komendant Miejski Policji,
• Zenona Ćwiklińska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
(Wyżej wspomniane funkcje dotyczą okresu, w którym projekt był przygotowywany.)

Wśród instytucji i ich przedstawicieli współpracujących w ramach projektu należy wyróżnić: Policję, Państwową Straż Pożarną, zarządców budynków mieszkalnych, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, wojsko, Straż Graniczną, Straż Miejską, Areszt Śledczy i Radnych.

Ostatnia aktualizacja programu miała miejsce w czerwcu 2017. Jego obecne cele dotyczą poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta Elbląg, wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, wzrost świadomości prawnej społeczeństwa oraz aktywizacja i edukacja społeczności lokalnych na rzecz bezpieczeństwa.
W październiku pisaliśmy o finale IV edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić?”. Akcja ta była również częścią inicjatywy „Bezpieczny Elbląg”.

kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB