Sobota, 28 marca 2020. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Trwają prace konserwatorskie katedry we Fromborku [ZDJĘCIA]

2020-01-13 20:08:49 (ost. akt: 2020-01-13 20:13:13)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Do końca roku mają być prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie na terenie zespołu katedralnego we Fromborku. Wszystko to w ramach projektu „Frombork – zespół katedralny" – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych – Etap I prac".


Ogromne zmiany zachodzą na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Przez ostatnie pół roku trwały tam prace archeologiczne o których pisaliśmy tutaj. - Poza tym zmienił się wjazd do zespołu katedralnego, nie ma już mostu, nie widać też pozostałości barbakanu, które zostały zabezpieczone i zasypane, ponieważ ulegały dość dużej destrukcji. Zamiast mostu mamy teraz wybrukowaną drogę – mówiła Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny.

Jest jeszcze wiele do zrobienia. - Poddane renowacji zostaną elewacje katedry – mówiła Maja Dzieciątek. - Już strona północna w dużej mierze jest po konserwacji. Konserwujemy polichromię w prezbiterium, będziemy również konserwować witraże po stronie północnej. Będzie zmieniał się nieco układ wzgórza, teren zostanie delikatnie obniżony po to, by katedra miała dużo lepsze warunki, gdyż walczymy z wilgocią w katedrze.

Turyści będą mogli zwiedzać poddasze katedry. - Pojawią się tam wystawy poświęcone historii budowy katedry. Pokażemy, jak zmieniało się wzgórze katedralne, uwzględnimy też te odkrycia, które zostały dokonane w 2019 roku. Pokażemy też grupę dawnych rzemieślników pracujących przy budowie. Do zwiedzania dostępne będzie także międzymurze oraz skarbiec - opowiadała.

Nowością, nigdy dotąd nie udostępnianą dla turystów będzie skarbiec. - Skarbiec był do tej pory niedostępny dla zwiedzających – mówił ks. Jacek Wojtkowski, proboszcz i dziekan parafii katedralnej WNMP i św. Andrzeja. - Podczas prac konserwatorskich odkryto bordiurę biegnącą wokół pomieszczenia, prawdopodobnie jest to anioł, jeszcze trwa dyskusja co do znaczenia ikonograficznego tego malowidła. Największą zagadką i tajemnicą dla konserwatorów są kreski na ścianach, stawiane dość nieregularnie, trochę przypominają malowidła w grotach Lascaux. Zachowane są szafy pancerna i drewniana. Po otwarciu drzwi tej drewnianej okazało się, że kredą były wypisane ilości kielichów, które tam stały. W murze zostały odkryte schody prowadzące na więźbę dachową. To miejsce będzie miejscem prezentacji monstrancji, kielichów, ornatów i rzeźb.

Również dach katedry jest w trakcie remontu. - Dach jest remontowany już od kilku lat, w tej chwili jest pokryty dachówką w 1/3 części – opowiadała muzelaniczka.

Całość kosztuje niemal 21,5 mln zł, z czego ok. 18 mln zł to dofinansowanie unijne, reszta to środki własne archidiecezji warmińskiej.

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antysystem #2849275 | 31.0.*.* 14 sty 2020 14:16

  Doją ostro, cały ten Frombork wygląda jak by go Bóg opuścił ale na fanaberie czarnych kasa płynie pełną rzeką.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dik #2848932 | 83.23.*.* 13 sty 2020 22:20

   Zastanawia mnie czy ktokolwiek sprawdza jak zostaną unijne pieniądze wydane? A Ty Monia nie widzisz że tu mowa o 18 bańkach z Unii ,a nie o prostytutkach z wyspycichodajek!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz