Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Czujnik sprawdza jakość powietrza w Pasłęku

2020-03-25 18:00:00 (ost. akt: 2020-03-25 16:23:19)

Autor zdjęcia: źródło: Google Maps

Młodzież i rodzice dzieci, które po ustaniu epidemii koronawirusa wrócą do Szkoły Podstawowej w Pasłęku, będą mogli sprawdzić, czym oddycha się w tejże placówce i okolicy. Na budynku zainstalowano bowiem miernik zanieczyszczenia powietrza.

Zanieczyszczeń w powietrzu nie brakuje, szczególnie w sezonie grzewczym. To m.in. pył PM1, czyli ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 0,1 mikrometra. Pył ten jest najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.

Z kolei PM2.5 to cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 2,5 mikrometra. Zawierają one wtórne aerozole i cząstki spalania. Drobne cząstki mogą docierać do pęcherzyków płucnych.

Powietrze zanieczyszcza też pył PM10, czyli to cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 10 mikrometrów. Cząstki te są często określane jako “pył zgrubny” i składają się z materiałów używanych w drogownictwie i przemyśle, a także cząstek powstałych w wyniku spalania. W zależności od ich wielkości, cząstki pozostają w płucach.

Naszemu zdrowiu przez oddech szkodzić mogą także gazy wdychane z powietrzem - NO2 (dwutlenek azotu), SO2 (dwutlenek siarki), CO (tlenek węgla) i O3 (ozon).

Wszystkie te pyły i związki wyłapuje i mierzy ich stężenie w atmosferze specjalny czujnik Airly, który został zainstalowany na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku. Został on podarowany mieszkańcom przez przedstawicieli firmy Veolia Północ, która przystąpi do gazyfikacji pasłęckich mieszkań – dyrektora regionalnego Daniela Domerackiego i dyrektora ds. rozwoju Marka Kaszkowiaka.

— Czujniki te mierzą stężenia cząsteczek stałych w powietrzu dzięki metodzie laserowej zaś stężenia gazowe dzięki metodzie elektrochemicznej — wyjaśnił Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. — Pomiary są przetwarzane na informacje, które następnie przesyłane są poprzez protokoły GSM, WiFi lub LoRa i udostępniane poprzez aplikację mobilną na Android i iOS.

Teraz mieszkańcy Pasłęka mogą w każdej chwili sprawdzić jakość powietrza w mieście poprzez stronę internetową https://airly.eu/map/pl/ lub w aplikacji mobilnej Airly dostępnej na systemy Android i iOS.

raz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xyz #2894046 | 5.60.*.* 26 mar 2020 12:03

    Co za głupoty w artykule, firma ta nie zajmuje się gazyfikacją

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz