1 grudnia, po raz 33, przypada Światowy Dzień AIDS. Choć świat zajęty jest przez ostatnie dekady raczej kolejnymi falami epidemii zakażeń wirusami grypowymi, to zagrożenie AIDS wciąż jest realne. Na świecie każdego dnia ponad 4,5 tys. osób zakaża się HIV, a około 2,8 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV i AIDS. W Polsce niestety liczba nowych zakażeń systematycznie wzrasta - rocznie wykrywanych jest około 1200 zakażeń. Dlatego przypominamy podstawowe fakty o AIDS i obalamy wciąż pokutujące w związku z tym zagrożeniem mity.
Fakty i mity o AIDS
Czy naprawdę każdy może się zakazić wirusem HIV?
Tak. Każda osoba mająca kontakt seksualny z partnerem, który nie wie, czy jest zakażony lub podejmująca inne ryzykowne zachowania, jest narażona na zakażenie.
W Polsce na początku epidemii problem HIV dotykał głównie osób używających narkotyki drogą iniekcji. Obecnie główną drogą zakażenia są kontakty seksualne.
Przez kontakty seksualne z osobą zakażoną.
Przez kontakt z krwią osoby zakażonej np.: poprzez zakłucie zanieczyszczoną igłą.
W czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią, matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko.
Nie ma ryzyka zakażenia HIV przez dotykanie drugiej osoby, podawanie ręki, ściskanie lub całowanie. Kontakt ze łzami drugiej osoby także nie spowoduje zakażenia HIV.
Nie można zakazić się wirusem przez pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej toalety, dzielenie się jedzeniem, wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń, książek.
Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny można bez obaw mieszkać i pracować razem
z osobą żyjącą z HIV.
HIV nie przenosi się drogą kropelkową (np. przez kaszel lub kichanie) tak jak przeziębienie, grypa czy obecnie COVID-19.
Jak można sprawdzić, czy nie jest się osobą zakażoną HIV?
Tylko wykonanie testu w kierunku HIV daje odpowiedź na to pytanie. Test bezpłatnie, anonimowo
i bez skierowania można wykonać w Punktach Konsultacyjno‑Diagnostycznych (PKD). W każdym punkcie przed testem i po teście prowadzone jest poradnictwo. Adresy punktów, jak również zasady obowiązujące w PKD w związku z epidemią COVID-19, znajdziesz na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/.
Nie. Ryzyko zakażenia jest znacznie większe dla kobiety podczas kontaktu seksualnego z zakażonym mężczyzną niż dla mężczyzny podczas kontaktu seksualnego z zakażoną kobietą.
Tak. Jest to bardzo ważna decyzja. Wchodząc w nową relację seksualną partnerzy powinni rozważyć wykonanie badania w kierunku HIV, aby poznać swój status serologiczny i tym samym nie narazić na zakażenie swojego partnera.
Zakażenia HIV nie można całkowicie wyleczyć. Leczenie antyretrowirusowe (ARV) jest terapią prowadzoną przez całe życie pacjenta. Raz rozpoczęte leczenie nie może być przerywane, ale osoby zakażone, które przyjmują leki ARV, mogą normalnie pracować, zakładać rodziny, mieć zdrowe dzieci. Jeśli są pod stałą opieką specjalistów i przyjmują leki zgodnie ze wskazaniami medycznymi, mogą żyć wiele lat.
W Polsce pacjenci zakażeni HIV i chorzy na AIDS mają zapewniony dostęp do ogólnopolskiego, ujednoliconego systemu opieki medycznej, z pełną dostępnością do leków ARV. Leczenie ARV finansowane jest z budżetu państwa, w ramach programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce”. Dobór leków jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od wielu czynników. Opiekę nad pacjentami sprawują specjalistyczne ośrodki kliniczne, których lista znajduje się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/hiv_aids/821-2/.
Obecnie trwają prace nad lekami iniekcyjnymi lub nawet w formie implantów, które będą działać przez kilka miesięcy.
Badania prowadzone na świecie potwierdziły, że obecność HIV w organizmie nie zwiększa ryzyka zakażenia i nie przyczynia się do zgonu z powodu COVID-19, o ile osoby zakażone HIV nie cierpią na inne schorzenia towarzyszące.
Naukowcy potwierdzili, że istotnymi czynnikami ryzyka zgonów związanych z COVID-19 są przede wszystkim cukrzyca i podeszły wiek pacjenta.
Osoby zakażone HIV, tak jak całe społeczeństwo, powinny stosować zasadę DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) w kontaktach społecznych. Do czasu powszechnej dostępności szczepionki jest to najbardziej skuteczne zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem.
Nie. Od wielu lat trwają badania naukowe i kliniczne w tym zakresie. Dotychczasowe doświadczenia nie wskazują, aby możliwe było szybkie opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki.
Jej wynalezienie stanowiłoby przełom w walce z epidemią, ale na to trzeba jeszcze zaczekać.
Nie. HIV ginie poza organizmem człowieka. Wysokie temperatury szybko go niszczą - wirus ginie po 30 minutach w temperaturze 56°C.
HIV jest wrażliwy na działanie powszechnie stosowanych środków dezynfekujących, zawierających m.in. chlor.
Na początku epidemii HIV, gdy wiedza o wirusie była znacznie mniejsza i nie było dobrej, specjalistycznej diagnostyki wykrywającej zakażenie, wiele osób na świecie zostało zakażonych przez podawanie krwi lub jej preparatów zawierających wirusa (np. czynników krzepnięcia używanych w leczeniu hemofilii). Od wielu lat w większości krajów, w tym również w Polsce, krew używana do transfuzji i przygotowywania preparatów krwiopochodnych jest badana na obecność HIV.
Tak. Nie można zakazić się HIV podczas oddawania krwi. W Polsce używany jest wyłącznie jednorazowy sprzęt, a procedura kwalifikacji dawcy jest tak prowadzona, żeby zapobiec przetoczeniu krwi od osób chorych, w tym również na choroby zakaźne np. zakażonych HIV.
Nie powinno się być dawcą krwi, jeśli podejmuje się ryzykowne zachowania. Punkty krwiodawstwa nie są miejscem do wykonywania rutynowych badań diagnostycznych po ryzykownym zachowaniu czy ekspozycji na wirusa HIV. W takiej sytuacji powinno się wykonać test w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których badania są anonimowe, bezpłatne i bez skierowania.
Lista PKD znajduje się na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.
AIDS w Polsce 2020
• Jedyną metodą wykrycia zakażenia HIV jest wykonanie testu w kierunku HIV. W wielu krajach na świecie badanie w kierunku HIV jest czymś tak normalnym, jak badanie poziomu cukru czy morfologii krwi, a tymczasem w Polsce tylko 10% osób go wykonało.
• Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają obecnie na skuteczne leczenie osób zakażonych i prowadzenie przez nie normalnego życia. W 2019 r. bezpłatnym leczeniem antyretrowirusowym (ARV) objętych było ponad 12 tys. polskich pacjentów, w tym około 100 dzieci.
CZY WIESZ, ŻE…
Badanie w kierunku HIV jest zalecane każdej kobiecie ciężarnej. Jest bezpłatne w ramach NFZ. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest bliskie zeru.
HIV przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka.
Średnio przez 8-10 lat można żyć z wirusem HIV bez żadnych objawów zakażenia.
Dbając o siebie i swoich bliskich wybierz jeden ze sposobów zapobiegania HIV:
- abstynencję seksualną,
- wzajemnie wierny związek.
Zmniejszysz ryzyko zakażenia HIV, stosując prezerwatywę. Możesz także skorzystać z dostępnej również w naszym kraju formy profilaktyki farmakologicznej, tzw. PrEP. Jeśli jesteś zainteresowany, porozmawiaj ze swoim zaufanym lekarzem.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
nsurilom #3041136 | 77.83.*.* 14 sty 2021 16:11
www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźć parrtnera do ssekssu
!
odpowiedz na ten komentarz
flinimot #3040908 | 77.83.*.* 14 sty 2021 12:34
www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzzy chcą znaleźc partnera do sseksu
!
odpowiedz na ten komentarz
aghorrigh #3037948 | 77.83.*.* 11 sty 2021 11:08
www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźc parrtnera do ssekssu
!
odpowiedz na ten komentarz
quipercce #3030332 | 77.83.*.* 29 gru 2020 21:35
www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetnny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźc parrtnera do ssekssu
!
odpowiedz na ten komentarz
dergolfpos #3024412 | 77.83.*.* 21 gru 2020 10:18
www︎.︎mayito︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znnaleźc partnera do sseksu
!
odpowiedz na ten komentarz