Ewa Białołęcka: Królowa polskiej fantastyki

2022-04-30 12:03:00(ost. akt: 2022-04-29 14:04:54)
Ewa Białołęcka była pierwszą kobiecą laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Ewa Białołęcka była pierwszą kobiecą laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Autor zdjęcia: hardahorda.org

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się internautom… Jak choćby upierdliwa ciotka w stanie wskazującym na nie-życie. Obdarza ona spadkiem Reszkę, główną bohaterkę książki „wiedźma.com.pl”, która w odziedziczonej chałupie odkrywa wiele mrocznych tajemnic.

O Ewie Białołęckiej można śmiało napisać, że jest jedną z bardziej znaczących polskich pisarek fantasy – w końcu była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (trzy razy za powieści, pięć za opowiadania). Zaś samą statuetkę zdobyła dwukrotnie – za opowiadania „Tkacz Iluzji” i „Błękit maga” – i tym samym była pierwszą kobiecą laureatką tej nagrody. Zdobyła również tytuł Twórcy Roku, przyznany przez Śląski Klub Fantastyki.

Autorka pochodzi z Elbląga, lecz obecnie mieszka w Gdańsku. Zadebiutowała w „Feniksie” w 1993 roku opowiadaniem „Wariatka”, a pierwszy zbiór opowiadań wydała w roku 1997. Od tamtej pory opublikowała pięć powieści i ponad dwadzieścia opowiadań (m.in. w „Nowej Fantastyce”), przetłumaczonych na języki: czeski, słowacki, litewski, angielski i rosyjski. Prócz pisania powieści zajmuje się redakcją, tłumaczeniami z języka rosyjskiego oraz tworzeniem witraży. Ponadto należy do grupy literackiej Harda Horda założonej w 2017 roku, która wydała do tej pory dwie antologie opowiadań tworzonych przez polskie autorki fantastyki. Ewa Białołęcka podkreśla, że nie przepada za smutnymi zakończeniami i nawet dramatyczne opowieści potrafi okrasić szczyptą humoru. Z tego względu na dobre zakorzeniła się w fantastyce humorystycznej.

Z pewnością do tego gatunku można zaliczyć jej powieść pt. „wiedźma.com.pl”, która jest określana również jako komedia paranormalna. Główną bohaterką i zarazem narratorką jest Krystyna Szyft, zwana przez innych Reszką, która pomieszkuje u rodziców, samotnie wychowuje sześcioletniego synka i pracuje zdalnie jako redaktorka w wydawnictwie. Uzależniona od kawy i internetu nie jest w stanie się oderwać od swojego laptopa na dłużej, niż jest to konieczne. Pewnego dnia, kiedy się dowiaduje, że dziedziczy po swojej cioci Katarzynie Szyft chatkę we wsi Czcinka, jej życie wywraca się do góry nogami. Wyjeżdża do zabitej dechami wsi, w której brak internetu okazuje się być najmniejszym zmartwieniem bohaterki – spotyka ją szereg dziwnych zdarzeń i dowiaduje się, że jej ciocia była… wiedźmą. I to wcale nie tylko z charakteru! Reszka samą siebie również zaczyna o to podejrzewać, ponieważ okazuje się, że widzi dusze zmarłych – w tym samej przodkini, która nawet po śmierci przysparza wszystkim problemów. Jednak to nie wszystko – Reszka dokonuje w chatce makabrycznych odkryć oraz wplątuje się w aferę kryminalną z miejscowym „doktórem” alkoholikiem w roli głównej. Jak się dalej potoczą jej zwariowane przygody oraz co ma z nimi wspólnego duch pewnego esesmana, dowiecie z lektury.

Powieść „wiedźma.com.pl” to rozrywka w czystej postaci. Dosadny, ironiczny, a momentami wręcz soczysty język, jakim została napisana, świetnie oddaje wyrazisty charakter głównej bohaterki. Autorka w dowcipny sposób komentuje rzeczywistość wczesnych lat dwutysięcznych oraz mentalność mieszkańców popeerelowskiej wsi. Sama fabuła jest pełna akcji i nawiązań popkulturowych, z niewielką domieszką grozy i absurdu. Polecam wszystkim, którzy lubią lekką odmianę fantastyki i chcą się trochę pośmiać.