Sprostowanie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej do artykułu pod tytułem "Kolejne podwyżki cen ciepła"

2023-02-13 13:27:55(ost. akt: 2023-07-03 20:52:11)

Autor zdjęcia: EG

W piątek 10 lutego w naszym papierowym wydaniu Dziennika Elbląskiego ukazał się artykuł pod tytułem "Kolejne podwyżki cen ciepła". EPEC w odniesieniu do uzasadnienia Energi Kogeneracji dotyczącego powodów podwyższenia cen przesłało nam swoje sprostowanie.
W odniesieniu do uzasadnienia Energi Kogeneracji dotyczącego powodów podwyższenia cen informujemy, że część argumentów, w wypowiedzi p. Krzysztofa Kopcia umieszczonej w artykule "Kolejne podwyżki cen ciepła" z dnia 10 lutego br., nie jest prawdziwa — przekazuje EPEC i przesyła do naszej redakcji swoje sprostowanie.

— Pan Krzysztof Kopeć, dyrektor Biura Prasowego Energi, powiedział: “Energa Kogeneracja (EKO) jest największym wytwórcą ciepła w Elblągu, szczególnie po tym, jak EPEC zredukowało moc swojej ciepłowni przy ul. Dojazdowej o ok. 20 proc., jednocześnie domawiając jej ekwiwalent w EKO. EKO wystąpiła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy, aby pokryć dynamicznie zmieniające się koszty zmienne, czyli ceny paliw (węgla, biomasy, gazu i oleju) oraz uprawnień do emisji CO2, które musi ponosić. Na przykład ceny biomasy i węgla wzrosły o około 100 proc. od stycznia do grudnia 2022 roku” — EPEC przywołuje wypowiedź dyrektora Biura Prasowego Energi tłumaczącego podwyżki cen ciepła w Elblągu, która ukazał się w naszym artykule pod tytułem "Podwyżki cen ciepła w Elblągu".


— Zamówienie większej mocy przez EPEC w EKO nie powoduje konieczności zakupu przez EKO większej ilości uprawnień do emisji CO2. Dlaczego? Emisja CO2 jest zależna od ilości wyprodukowanego ciepła, a nie posiadanej mocy źródła ciepła. Energa Kogeneracja nie zwiększyła produkcji ciepła, bo EPEC pozostawił produkcję ciepła na tym samym poziomie. Dodatkowo zwiększenie zamówionej mocy w EKO powinno wręcz wpłynąć na obniżenie jednostkowych kosztów produkcji ciepła po stronie EKO — tłumaczy EPEC.