Elbląscy kajakarze z medalami na European Masters Games w Tampere

2023-07-12 09:39:06(ost. akt: 2023-07-12 09:48:06)
Ryszard Białkowski i Mirosław Kreczman to elblążanie, którzy wzięli udział w European Masters Games

Autor zdjęcia: nadesłane

Od prawie 15 lat IMGA organizuje European Masters Games — największy multisportowy festiwal European Masters (Europejskie Igrzyska Masters), w którym biorą udział tysiące sportowców reprezentujących ponad 20 dyscyplin sportowych. Wśród licznej reprezentacji Polski znaleźli się dwaj elbląscy kajakarze — ubiegłoroczni dwukrotni wicemistrzowie świata w konkurencjach k-2 200 m i 500 m — Ryszard Białkowski i Mirosław Kreczman.
W ramach wspomnianej imprezy, na torze kajakowym „Kaukajärvi ” w Tampere w dniach 06-09.07.2023 r. rozegrane zostały regaty w kajakarstwie klasycznym.

Rywalizowano w osadach C-1, C-2, K-1, K-2 i K-4 (mężczyźni, kobiety oraz osady mieszane) na sprinterskich dystansach 200 m, 500 m oraz na dłuższym dystansie 5000 m.

Uczestnicy mistrzostw w zależności od wieku byli podzieleni na pięcioletnie kategorie wiekowe: 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-79, 80-84, 85+.

W imprezie udział wzięli kajakarze i kanadyjkarze z takich krajów Europy jak Belgia, Czechy, Finlandia, Ukraina, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Polska oraz z USA, Gruzji, Uzbekistanu i Kazachstanu.

Wśród licznej reprezentacji Polski znaleźli się dwaj elbląscy kajakarze — ubiegłoroczni dwukrotni wicemistrzowie świata w konkurencjach k-2 200 m i 500 m — Ryszard Białkowski i Mirosław Kreczman.

Największą satysfakcję z udziału w imprezie elblążanie mieli, startując w konkurencji K-2 men +55 na dystansie 5000 m, w której zajęli I miejsce, a w klasyfikacji open uplasowali się na wysokiej czwartej pozycji.

Indywidualnie w konkurencji K-1 men +55 na dystansie 200 m Mirosław Kreczman zajął II miejsce, a duet M. Kreczman i R. Białkowski w konkurencjach K-2 men +55 na dystansach 200 m i 500 m uplasował się na III-cich pozycjach.

Bardzo dobrze wypadła osada K-4 men +55, która w składzie M. Kreczman, A .Adamiuk, R. Białkowski, T. Zrajkowski na dystansie 500 m ukończyła konkurencję na pierwszej pozycji, a na dystansie 200 m była II.

Zawody cieszyły się bardzo wysokim poziomem sportowym, świetną atmosferą i bardzo dobrą organizacją.

Kolejną kajakową imprezą mistrzowskiej rangi będą XXVI Mistrzostwa Polski Masters w kajakarstwie klasycznym w Wałczu w dniach 09-10.09.2023 r. z udziałem elbląskich kajakarzy.