Akcja "Tour de referendum" zawitała do Elbląga

2023-10-06 12:28:13(ost. akt: 2023-10-06 12:44:21)

Autor zdjęcia: Klaudia Murawska

"Tour de referendum" to akcja zachęcająca do udziału w wyborach i referendum organizowana w pięćdziesięciu miastach w Polsce. Dziś zawitała do Elbląga.
Głosujesz - decydujesz - to hasło akcji "Tour de referendum" zorganizowanej przez kluby „Gazety Polskiej”, by opowiedzieć o czterech pytaniach referendalnych i zachęcić do udziału w referendum i wyborach parlamentarnych. W piątek 6 października zawitała również do Elbląga.

W spotkaniach uczestniczą eksperci prawa wyborczego.

— Zapraszamy do udziału w referendum. Informujemy o tym, jak ważne jest referendum, jak ważnie oddać głos. Rozdajemy też ulotki, w których można znaleźć informacje dotyczące referendum. Naszym zdaniem udział w referendum jest bardzo ważny dla społeczeństwa Mamy możliwość decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących Polski. Jeśli większość narodu opowie się za przyjęciem tego referendum — odpowie „tak” albo „nie”, będzie to wiążące dla naszego rządu, aby podjąć jakieś decyzje i wydać akty prawne, które będą dotyczyły odpowiedzi na pytania zawarte w referendum — mówiła w Elblągu radca prawny Wioletta Bielecka.

— Bardzo dużo osób nie wie, że referendum odbywa się razem z wyborami parlamentarnymi. Mało osób wie, że to referendum się odbędzie. Ludzie pytają o to, czy muszą pobrać kartę referendalną, co z nią dalej zrobić i jak prawidłowo postawić znak i czy muszą tę kartę referendalną wrzucać do tej samej urny co głosy wyborcze — tłumaczyła Wioletta Bielecka. Przyznała, że zainteresowanie akcją jest bardzo duże.

Do udziału w referendum i wyborach zachęcał w Elblągu też wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

— Cieszę się, że właśnie do Elbląga zawitała akcja "Tour de referendum". Akcja ma na celu zwiększenie frekwencji w wyborach i referendum w sposób uczciwy. Zachęca do tego, aby uczestniczyć w ważnym akcie demokracji, jakim jest oddanie głosu w referendum, a tym bardziej że tematyka, która dotyka referendum, jest bardzo ważna dla nas. To cztery bardzo istotne pytania. W momencie, w którym ponad 50 procent Polaków weźmie udział w referendum, to — niezależnie od poglądów politycznych i tego, kto będzie rządził — będzie wiążące dla rządu — tłumaczył wiceminister.

— Ja osobiście odpowiem cztery razy „nie”. Uważam, że nie ma przyzwolenia społecznego na podniesienie wieku emerytalnego. Co do wyprzedaży majątku narodowego jako wiceminister aktywów państwowych mogę powiedzieć, że w latach 2007-2015 doszło do masowej skali wyprzedaży majątku narodowego i była to błędna polityka. Na przełomie tych lat dokonano 1200 transakcji i wyprzedano majątek narodowy, a budżet państwa zarobił z tych transakcji 58 mld zł, a tylko w tym półroczu Orlen, czyli spółka skarbu państwa wygenerowała 35 mld zł, które wpłynęły do budżetu państwa. Czyli ponad połowa tego, co przez 8 lat Tusk wyprzedał, Orlen w pół roku wpłacił do budżetu państwa. Dwa pozostałe pytania dotyczą kwestii związanych z bezpieczeństwem. Zapora na granicy— dzięki temu odpieramy hybrydowy atak ze strony Białorusi — wasala Rosji. Nie ma też zgody na to, aby w sposób przymusowy relokować nielegalnych migrantów. Polskie społeczeństwo nie będzie ponosiło konsekwencji błędnych decyzji niemieckiej polityki „herzlich willkommen”. Jasno i wyraźnie mówię o tym, aby pójść a referendum i zagłosować cztery razy „nie” — zachęcał Andrzej Śliwka.

Akcja "Tour de referendum" będzie trwała do 12 października.

15 października, w dzień wyborów parlamentarnych, odbędzie się także referendum ogólnokrajowe. Aby było wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

W referendum padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".


Już jest! Najnowsze wydanie Tygodnika Dziennik Elbląski. Nasza gazeta jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Dziennik Elbląski znajdziesz w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen, a także bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Co znajdziesz w najnowszym numerze?

Informacje z Elbląga i powiatu elbląskiego: Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Kalendarz imprez: Planuj swój wolny czas z naszym kalendarzem imprez, aby nie przegapić żadnej atrakcji, sprawdź najciekawsze wydarzenia w Elblągu.

Wiadomości sportowe: Śledź relacje z wydarzeń sportowych, kibicuj drużynom z Elbląga!

Program TV: Nie przegap ulubionych programów telewizyjnych.

Krzyżówka: Rozwijaj umysł i baw się przy naszej krzyżówce. Ciekawe hasła i zagadki czekają!

Gdzie nas znaleźć?

Wersja papierowa tygodnika Dziennik Elbląski: W sprzedaży przez cały tydzień w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen.

Wersja elektroniczna: Dostępna bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Śledź Dziennik Elbląski i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Elblągu i powiecie elbląskim.



W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.



KONFERENCJA GOSPODARCZA ELBLĄG'23: RELACJA