Ćpają mefedron w parkach i miejscach handlu. Trzeba pozbyć się tego świństwa z Elbląga

2024-06-27 18:04:49(ost. akt: 2024-06-30 12:59:03)
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, młodzież woli mefedron

Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, młodzież woli mefedron

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

W Elblągu jest problem z mefedronem. Młodzież ma do niego bardzo łatwy dostęp. Mój syn wpadł w to bagno. To świństwo zabija nasze dzieci, a nikt z tym nic nie robi — zaalarmowała nasza Czytelniczka i błagała o pomoc.
— Może jeśli napiszcie artykuł i nagłośnicie sprawę, to ktoś mi pomoże — poprosiła matka 16-latka uzależnionego od mefedronu zwanego potocznie królem dopalaczy.

— Nie tylko mój syn zażywa to świństwo. Tych nastolatków w Elblągu jest mnóstwo. Syn zadaje się z takim towarzystwem, w którym każdy zażywa mefedron. Skądś biorą to świństwo, a nikt na to nie reaguje, nikt z tym nic nie robi. Znajomi, przyjaciele syna, każdy to bierze! Przecież to jest nie do pomyślenia, co w tym Elblągu się dzieje. Zgłaszałam w szkole ten problem. Nie mam już siły na to wszystko. A najlepsze jest to, że syn zadał się ze starszą dziewczyną — córką nauczyciela i razem biorą to świństwo. Rozmawiałam z tym nauczycielem, ale on też nie radzi sobie z córką i chyba nic z tym nie robi — opowiada zrozpaczona matka.

Kobieta twierdzi, że trzeba przestrzec innych rodziców i sprawić, aby zainteresowali się tym, co robią ich dzieci.

— Dla ludzi to jest nic wielkiego — nie chcą, to nie biorą, bo mają swój rozum. Nie! To są dzieci! Nastolatki tworzą grupki i wspólnie biorą to paskudztwo. Trzeba temu jakoś zapobiec, aby po ten narkotyk nie sięgali następni — apeluje matka uzależnionego 16-latka.

Jak zachowuje się osoba po zażyciu mefedronu?

— Syn jest wtedy w miarę wyciszony, ale ukrywa wzrok. Gdy wraca do domu, to szybko zmienia ubrania. Osoba, która zażyła mefedron, po prostu cuchnie, to jakby odór potu pomieszany z zapachem ryb. Ja od razu czuje ten zapach i wiem, że syn niedawno zażywał mefedron. Dlatego dzieciaki, które wracają do domu, myją też włosy, aby pozbyć się tego zapachu. Uzależnieni stają się nerwowi i agresywni, gdy nie zażyją mefedronu — opisuje mama uzależnionego nastolatka.

I dodaje: — Już za późno, aby przemówić synowi do rozsądku. Z tego, co mi się wygadał, zażywa mefedron już od kilku miesięcy. Jego znajomi również. Nikt z rodziców tego nie widzi, ludzie są zapracowani. Mnie jakoś udało się to zauważyć. To nie chodzi o to, aby tylko zamknąć syna w ośrodku. Trzeba też pozbyć się mefedronu z Elbląga. Te dzieciaki cały czas mają do niego łatwy dostęp. Nie wiem, gdzie to kupują, ale składają się i kupują to workami. To ma postać białych kryształków. Oni to rozbijają, biorą kartę od bankomatu i wciągają przez nos. Ćpają w parkach i miejscach handlu. Ktoś tym u nas handluje, ktoś to rozprowadza, a nasze dzieci powoli umierają. Muszę ratować swojego syna, nie mogę pozwolić na to, by umarł.

Mefedron to narkotyk z grupy dopalaczy. Powoduje silne uzależnienie.
Mefedron silnie pobudza, ale także chwilowo wzmacnia otwartość emocjonalną. Mefedron wpływa także na potencję seksualną, podnosi jej sprawność i podwyższa libido. Może wywoływać zachowania seksualne wysokiego ryzyka, czyli niekontrolowaną swobodę seksualną. Osoby pod wpływem mefedronu mają przyśpieszony oddech, szybsze bicie serca, podwyższoną temperaturę, rozszerzone źrenice, nadmiernie się pocą. W momencie przedawkowania pojawiają się trudności z oddychaniem, stany lękowe, zaburzenia snu, paranoja, a nawet powiązany z podwyższonym ciśnieniem udar. Wymienione zagrożenia wzmacnia, co niestety często się zdarza, przyjmowany w trakcie zażywania tych środków alkohol.
Mefedron w sytuacji regularnego zażywania może być wyzwalaczem nieodwracalnych zaburzeń psychicznych. Mefedron i jemu podobne środki sprzedawane są w postaci półprzeźroczystych kryształków, które są często zmielone na proszek. Mogą być także sprzedawane w formie tabletek. Gram tych środków wyceniany jest przez dilerów na około 60 zł. Środki te czasami są barwione oraz wzmacniane substancjami trującymi (mogą być zanieczyszczone pochodnymi bromu, chloru, rozpuszczalnikami itd.). Wszelkie narkotyki wymagające procesu produkcyjnego wytwarzane są w ukryciu przed organami ścigania, najczęściej w warunkach dalekich od sterylnych i higienicznych.

Przedawkowanie mefedronu może doprowadzić do śmierci.