Sztab dywizji opuści Elbląg? Poseł pyta ministra Macierewicza

2017-05-26 14:25:26(ost. akt: 2017-05-26 14:35:03)
Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Elblągu

Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15) w zapytaniu poselskim, skierowanym do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wystąpił o zajęcie przez niego stanowiska w tej sprawie i wskazanie czy ministerstwo faktycznie planuje zmianę siedziby dowództwa 16 PDZ.
— Zwróciłem się w tej sprawie do ministra Antoniego Macierewicza, gdyż nie wyobrażam sobie, aby nastąpiła zmiana siedziby dowództwa 16. PDZ, która jest jednoznacznie kojarzona z naszym miastem — powiedział Andrzej Kobylarz, poseł Kukiz '15 z okręgu elbląskiego. — Zainteresowałem tą sprawą posłów Kukiz’15, zasiadających w sejmowej Komisji Obrony Narodowej, czyli Marka Jakubiaka, Pawła Szramkę i Bartosza Jóźwiaka. Zapowiedzieli, że będą wspierać moje starania o utrzymanie siedziby dowództwa w Elblągu.

Poseł Kobylarz w ubiegłym roku apelował do Ministerstwa Obrony Narodowej o wzmocnienie roli garnizonów w elbląskim okręgu wyborczym. Interpelował m.in. ws. przywrócenia jednostki przeciwlotniczej w Elblągu oraz rozwoju garnizonów w Morągu i Bartoszycach.
— Wiceminister Bartosz Kownacki wskazywał w odpowiedzi na plany umieszczenia w Elblągu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednocześnie podkreślał „istotną rolę garnizonu Elbląg”, czego dowodem miało być funkcjonowanie siedziby Dowództwa 16. PDZ w mieście — czytamy w komunikacie biura posła Kobylarza.

— Wiceminister Kownacki podkreślał, że nasze miasto zaliczane jest do garnizonów perspektywicznych i mam nadzieję, że nic w tej sprawie się nie zmieniło — podkreśla poseł Andrzej Kobylarz. — Utrzymanie siedziby dowództwa byłoby potwierdzeniem tego, jak ważnym ośrodkiem wojskowym dla naszej armii jest Elbląg.