Świąteczne Spotkania Elblążan. Wigilia i koncert Szymona Wydry na zakończenie [film, zdjęcia]

2018-12-17 08:33:12(ost. akt: 2018-12-17 08:38:04)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W niedzielę po południu na elbląskiej starówce dla mieszkańców zaśpiewał Szymon Wydra z zespołem. Tak zakończyły się dwudniowe Świąteczne Spotkania Elblążan. Chwilę wcześniej odbyła się wspólna wigilia.
Zaplanowana na niedzielne popołudnie wspólna wigilia elblążan rozpoczęła się od życzeń, jakie mieszkańcom Elbląga złożyli prezydent miasta Witold Wróblewski oraz biskup elbląski Jacek Jezierski.

— Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia świąteczne, żeby nadchodzące święta Bożego Narodzenia były dla was ciepłe, radosne, żebyście mogli je spędzić wspólnie, rodzinnie i w dobrej atmosferze — mówił prezydent Wróblewski. — Korzystając z okazji chciałbym złożyć najlepsze życzenia noworoczne, żeby ten nowy rok był równie dobry, a nawet lepszy. Żeby się spełniło wszystko co zamierzacie, o czym myślicie, marzycie. Wesołych, zdrowych świąt.

Biskup elbląski Jacek Jezierski zauważył, że wielu mieszkańców czeka na przyjazd bliskich, którzy pracują poza granica Polski.
— Oni też pragną spędzić święta w ojczyźnie, w gronie rodziny — mówił. — Urodzony w Betlejem wniósł w naszą historię wiele trwałych impulsów: przypomnienie o godności każdej osoby, także dziecka, co nie było oczywiste w tamtym czasie ani w teorii, ani w praktyce. Urodzony w Betlejem wskazał na konieczność pojednania w życiu społecznym. Ono jest konieczne, aby przezwyciężać praktykę wzajemnego wyniszczania się przeciwników odmiennych pochodzeniem, poglądami, przekonaniami. Nasz stary polski zwyczaj dzielenia się opłatkiem wyraża gotowość do nawiązania rozmowy, do pojednania się i wzajemnego wybaczania. Pogodnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia — dodał.

Organizatorzy Świątecznych Spotkań Elblążan przygotowali na wspólną wigilię posiłek, m.in.: pierogi, barszcz i bigos.

Ostatnim akcentem tegorocznych Świątecznych Spotkań Elblążan był koncert Szymona Wydry.