Przekop Mierzei postępuje. Powstaje sztuczna wyspa [ZDJĘCIA + VIDEO]

2020-07-30 14:00:00(ost. akt: 2020-07-30 14:17:22)

Autor zdjęcia: NDI/BESIX

Na lokalizację powstającej na terenie inwestycji sztucznej wyspy wybrano centralną część Zalewu Wiślanego. Wybór obszaru na wysokości Przebrna i w odległości 2,5 km od brzegu Mierzei nie był przypadkowy.

Trwają prace na Mierzei Wiślanej. — Do końca lipca chcemy zakończyć konstrukcje żelbetowe przyczółków i fundamentów podpór dla mostu południowego — mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. Takie same roboty rozpoczniemy przy drugim z mostów — północnym. Na całej inwestycji rozbudowujemy sieci na potrzeby placu budowy i te, które powstają docelowo, wzdłuż kanału żeglugowego oraz przepusty pod zaplanowanymi drogami. Zakończyliśmy też fundamenty, a rozpoczęliśmy prace konstrukcyjne przy powstającym budynku bosmanatu — tłumaczy Wróblewski.

Prace toczą się również od strony Zalewu Wiślanego. To właśnie tam, na wysokości Przebrna i w odległości ok. 2,5 km od brzegu Mierzei Wiślanej powstanie sztuczna wyspa, która ma być zagospodarowana na siedlisko dla ptaków. — Wyboru miejsca dokonano, kierując się przede wszystkim względami przyrodniczymi, poza najcenniejszymi siedliskami akwenu dla ichtiofauny, ornitofauny, a także względami bezpieczeństwa nawigacji — informuje kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.


Do budowy sztucznej wyspy niezbędny był specjalistyczny sprzęt. — Kupiliśmy dwa unikalne pontony i dwie pływające koparki, które pomogą w realizacji tej inwestycji. Aktualnie trwają tam robot związane z pogrążaniem ścianki grodzy tworzącej obwiednię wyspy — wyjaśnia nadzorujący prace przy powstawaniu sztucznej wyspy Wojciech Czyżewski, dyrektor projektu z firmy NDI.

Wyspa ma mieć powierzchnię ok. 181 ha i objętość ok. 9,2 mln m sześc. — Zagospodarowana będzie w sposób, który wzbogaci siedliska obszarów Natura 2000 — zdradza Magdalena Kierzkowska z gdyńskiego Urzędu Morskiego. I dodaje: — W otoczeniu Zalewu Wiślanego w okresie ostatnich 20 lat nastąpił zanik użytków zielonych, stanowiących miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków. Dlatego wyspa może w przyszłości stanowić takie miejsce, a także służyć do odpoczynku i żerowania ptakom wodno-błotnym w okresie migracji (gatunki jak: krakwa, płaskonos, świstun, krzyżówka, rożeniec, cyranka, cyraneczka i inne), jak również gatunkom chronionym (gęsi białoczelne i zbożowe).


Jak zapewnia Piotr Zięcik, ornitolog i jeden ze współautorów raportu środowiskowego dla inwestycji, prace mają być przeprowadzone tak, by nie zaszkodzić zwierzętom zamieszkującym Mierzeję Wiślaną. — Nie jest tak, że ta inwestycja jest realizowana i nikt nie zwraca uwagi na to, że mamy tu zasoby środowiskowe. Na bieżąco monitorujemy, sprawdzamy i dbamy o dobrostan wszystkich zwierząt tego obszaru. Żeby nie zaszkodzić i utrzymać co najmniej w tym stanie sprzed realizacji inwestycji. Jestem przekonany, że wszystkie działania minimalizujące i wspierające ekosystemy finalnie doprowadzą do tego, że wartość i jakość ekosystemu dla zwierząt dodatkowo wzrośnie — uspokaja Zięcik.

Jakie prace na terenie inwestycji zostały już zakończone? Na nasadach falochronów zachodniego i wschodniego zamontowano specjalistyczne kleszcze i ściągi. Na zasadniczej części falochronu zachodniego rozpoczęto pogrążanie ścianki szczelnej. W okolicach nabrzeża południowego toczą się roboty pogłębiarskie, intensywne prace trwają też w miejscu przyszłego kanału żeglugowego — powstają wykopy na potrzeby pogrążania ścianki szczelnej, toczą się prace w obrębie śluzy i jej bram, wykonywane są też nasypy i umocnienia skarp.

Urząd Morski przypomina, że aktualnie realizowany etap inwestycji oprócz budowy sztucznej wyspy obejmuje budowę portu od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz budowę nowego układu drogowego z obrotowymi mostami o konstrukcji stalowej, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ampo #2955479 | 79.185.*.* 2 sie 2020 11:57

  180 ha????????? to 1,8 km kwadratowego. Zasypią cały Zalew. Pan ornitolog to chyba jest jak John Paul amerykański projektant mody

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ampo #2955476 | 79.185.*.* 2 sie 2020 11:51

   Uniezależnić się od Ruskich. A wagony z ruskim węglem jak jechały tak jadą, bo nasi górnicy na wirusy zachorowali.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Author #2955172 | 165.225.*.* 1 sie 2020 12:11

   Przekop Mierzeji Wiślanej to bardzo dobry pomysł. Już nie mogę się doczekać. Sztuczna wyspa dla ptaków - efektywne wykorzystanie piachu z wykopu. Brawo :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Antysystem #2954698 | 31.0.*.* 31 lip 2020 12:04

   Chore pomysły, chorej na rusofobie sekty smoleńskiej. Lokalna biedota już szykuje jachty i wybiera się w rejs, tylko trzeba uruchomić program jacht+.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  4. .zx #2954648 | 178.37.*.* 31 lip 2020 10:36

   Mam pytanie do Pana ornitologa. Jak on widzi pokonanie stalowych ścianek Larsena przez wymienione gatunki celem sprowadzenia lęgu do wody? I czym one na otwartej przestrzeni zalewu miały by się żywić przeżyć sztormy. Polecam przeczytać o tych ptakach np. wikipedię. Roślinności wodnej tam raczej nie będzie (patrz stawa "Elbląg" jak i kaszyca "Gdańsk".

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)