Za utylizację nielegalnych odpadów z Bogaczewa zapłacą Brytyjczycy

2020-12-16 11:05:33(ost. akt: 2020-12-16 11:11:21)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

O odpadach, które trafiły do jednej z podelbląskich miejscowości pisaliśmy w lutym tego roku. W sprawie cały czas jest prowadzone śledztwo, a jednym z jego efektów jest to, że dziś (16.12) zaczęło się wywożenie śmieci. Zostaną one zutylizowane, a koszt utylizacji pokryje strona brytyjska. Jak mówią policjanci to również efekt współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.
Odpady trafiły do Polski nielegalnie, pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. Zgodnie z ustaleniami pochodzą one z Anglii. Postępowanie mające na celu ustalenie winnego tej sytuacji wciąż trwa. Sprawa ma charakter śledztwa i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, przy współpracy ze służbą celną oraz służbami środowiskowymi z Polski, oraz z Wielkiej Brytanii.

Obrazek w tresci

Sprawa sięga wiosny 2018 roku, kiedy to policjanci z Elbląga otrzymali informacje, że w podelbląskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Zajęła się tym komórka zwalczająca przestępczość gospodarczą. Na miejscu stwierdzono 150 ton zmagazynowanych odpadów. Były to zmieszane i sprasowane śmieci komercyjne (pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek, papier, itp.). Te pozostałości po recyklingu nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku. Jednocześnie funkcjonariusze z Elbląga, przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej, zabezpieczyli w gdyńskim porcie 2 kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa. Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane.

Obrazek w tresci

Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz The Environment Agency (EA) – brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska na terenie Anglii i Walii. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom przez polskie i brytyjskie służby. Dzięki tej współpracy do Wielkiej Brytanii wróciło już 70 ton odpadów spod Elbląga, a kolejne 150 czekało na transport do dziś. 16 grudnia rozpoczęło się wywożenie odpadów zmagazynowanych na jednej z posesji w Bogaczewie.

Sprawa jest wielowątkowa. Za nielegalny przywóz lub wywóz odpadów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

KMP w Elblągu

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bleh #3021629 | 88.156.*.* 17 gru 2020 11:09

  Teraz wiadomo dlaczego w Europie Zachodniej taki wysoki poziom recyklingu... Ciekawe ile takich nielegalnych wysypisk nie znaleziono.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Szanowny Redaktorze #3021553 | 88.156.*.* 17 gru 2020 08:49

  Z tytułu wynika jakoby Brytyjczycy byli dobrymi samarytaninami, otóż nie oni poniosą tylko konsekwencje swojego czynu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. maro #3021354 | 5.173.*.* 16 gru 2020 18:18

  Kary w tym kraju są śmieszne!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. To Ja Frank #3021346 | 178.42.*.* 16 gru 2020 17:38

  Organy władzy publicznej ..działają w tej sprawie ..podobnie jak w sprawie tzw. kredytów "frankowych".....Tyle tylko że odpady są i zatruwają środowisko ...a mnie w tych kredytach nie było ...a konsekwencje którymi mnie..-"franka"- obarczono ....odczuły setki tyś obywateli tego nieszczęsnego kraju-przy absolutnej bierności -wbrew art.76 Konstytucji - organów władzy publicznej. ..a na dodatek pewien jegomość ze szczytów władzy sprzedający w owym czasie tą kredytowa truciznę sygnowaną moją podobizną...."wdrapał" się z jakiegoś powodu ..dzięki PIS na szczyty władzy....!!! .. I trucizna dalej truje 450 tyś.obywateli . Czy to obywatel nie jest częścią środowiska ...czy nie podlega ochronie ..przed takimi itp. truciznami . A ONI szczycą się "praworządnością "...?..przecież to już przekracza wszelkie granice absurdu.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. teraz jest tak #3021299 | 188.146.*.* 16 gru 2020 15:25

  masz taka naczepe jak na foto ruchoma podloge to na smieciach fortune zarobisz do pierwszej kontroli ,wywoz np z warszawy jest gdzies daleko do recyklingu a tak naprawde trafia gdzies na dawna zwirownie i gotowka do reki za transport i pol drogi tylko ,powinny te ruchome podlogi miec z odpadami monitoring przejazdu tak samo jak paliwa w cysternach bo mahlojki sie dzieja,dziwna sprawa nadawca w angli fikcyjny odbiorca w pl i przewoznik nic nie wie smiech na sali

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)