Sprawdziliśmy, ile schronów jest w Elblągu

2022-04-01 17:35:38(ost. akt: 2022-04-03 13:54:42)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W związku z trwającą agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mieszkańcy Elbląga coraz częściej pytają o miejscowe schrony i obiekty ochronne dla ludności cywilnej. Sprawdziliśmy, ile schronów jest w Elblągu.
Mieszkańcy Elbląga zwrócili uwagę na to, że schrony i obiekty ochronne są nieoznakowane, nie ma dostępnych informacji o ich lokalizacji oraz instrukcji, w jakim kierunku mieliby się udać w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Temat schronów i miejsc ochronnych podjął radny Paweł Kowszyński, pisząc w tej sprawie interpretację.

— Na podstawie pisma Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 8 marca 2022 r. dotyczącego nałożenia klauzuli niejawności w zakresie budowli ochronnych informacje obejmujące usytuowanie, ilość oraz oznaczenie schronów i miejsc ukrycia w myśl przedmiotowego pisma stanowią informacje niejawne — brzmi odpowiedź na zadane przez radnego pytanie.Z informacji uzyskanych z Urzędu Miasta dowiadujemy się, że w Elblągu znajduje się 55 budowli ochronnych (schronów, jak i miejsc ukryć), czyli takich, które przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. Każdy schron, czy też ukrycie ma swojego administratora, który dba o jego właściwy stan techniczny i wyposażenie.


Do zadań Urzędu Miejskiego należy dbanie o schrony i ukrycia, za które odpowiada. W 2020 dokonano przeglądu instalacji elektrycznej, a w 2021 odświeżenia powłoki malarskiej w schronie. Ponadto w marcu tego roku dokonano przeglądu części schronów i miejsc ukrycia przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Co w sytuacji ewentualnego zagrożenia?


— W razie konieczności informacja o lokalizacji schronów lub ukryć zostanie podana z wyprzedzeniem poprzez środki masowego przekazu, umieszczenie odpowiednich informacji na plakatach, za pomocą aplikacji Ostrzegator oraz poprzez elektroniczne syreny umieszczone na terenie miasta — przekazuje elbląski ratusz.

I dodaje: — Mieszkańcy mogą schować się np. w piwnicach. Do miejsc ochronnych można zaliczyć również tunele czy podziemne parkingi. W Elblągu jednym z takich miejsc jest np. przejście podziemne pod torami przy dworcu kolejowym, parking podziemny w Centrum Handlowym Ogrody itp.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JOANNA #3096741 | 178.235.*.* 1 kwi 2022 19:05

    W razie konieczności informacja o lokalizacji schronów lub ukryć zostanie podana z wyprzedzeniem poprzez środki masowego przekazu, umieszczenie odpowiednich informacji na plakatach, za pomocą aplikacji Ostrzegator oraz poprzez elektroniczne syreny umieszczone na terenie miasta — przekazuje elbląski ratusz. CO TO W OGÓLE JEST? TAKIE INFORMACJE PODAJE SIE WCZEŚNIEJ LUDZIOM ULICAMI GDZIE I JAK ABY MOGLI WCZEŚNIEJ ZAPLANOWAĆ SYSTEM UCIECZKI ANIE PEWNIE NA OSTATNIA CHWILE

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz