Posłanka Nowej Lewicy stanie przed sądem? Sejm nie uchylił immunitetu posłance Monice Falej

2023-01-13 15:03:52(ost. akt: 2023-07-03 21:20:11)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Sejm nie uchylił w piątek immunitetu posłance Lewicy Monice Falej w związku z tym, że jesienią 2020 roku usiłowała zawiesić plakaty na drzwiach biur poselskich posłów PiS i Konfederacji.
Za uchyleniem immunitetu Falej było 227 posłów, przeciw 218, pięciu się wstrzymało. Wymagana do uchylania immunitetu była większość ustawowa 231 głosów.

Sprawozdania komisji regulaminowej w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 16 grudnia 2020 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie poseł Moniki Falej Sejm wysłuchał w czwartek wieczorem. Komisja opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłance Lewicy.

Falej ma być pociągnięta do odpowiedzialności za zdarzenia z Iławy z listopada 2020 roku. Falej razem z liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Martą Lempart i lokalną aktywistką Dominiką Kasprowicz w ramach protestów podczas Strajku Kobiet chciały zawiesić plakaty na drzwiach biura poselskiego PiS i Konfederacji.

— Nie obawiam się sprawy w sądzie, stanę przed sądem i będę się tłumaczyć z tego, że trzymałam w ręku kartkę i taśmę klejącą. Sąd uniewinnił koleżankę, Dominikę Kasprowicz, która brała udział w tym samym zdarzeniu, a Marty Lempart nie spisano, więc wobec niej nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. Tym samym każda z trzech kobiet biorących udział w wydarzeniach w Iławie została inaczej potraktowana przez policję — powiedziała PAP Falej.

Dodała, że biuro poselskie, przed którym spisano ją i Kasprowicz, należało m.in. do posła Zbigniewa Babalskiego, który w komisji zagłosował za odebraniem Falej immunitetu.

Babalski podczas czwartkowej debaty nad sprawozdaniem zwrócił uwagę, że m.in. w wyniku zachowań Falej, Lempart i Kasprowicz pracownicy jego biura bali się przychodzić do pracy.
eszych. Właśnie za to, dodała Lenartowicz, komendant policji wystąpił o uchylenie jej immunitetu.

(PAP)