Elbląg: Pomoc osobom bezdomnym w chłodne dni

2023-02-07 06:02:00(ost. akt: 2023-07-03 20:54:47)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Przyszła zima, a termometry wskazują coraz niższe temperatury. To czas, w którym powinniśmy być szczególnie wyczuleni na los tych, którzy nie mają dachu nad głową.
W Elblągu zgłoszenia na temat osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej przyjmują: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych (na stronie ECUS można dokonać zgłoszenia anonimowo).

— Należy podkreślić, że udzielenie pomocy w formie schronienia następuje na wniosek osoby bezdomnej i za jej zgodą. W przypadku osób przebywających w przestrzeni publicznej często dopiero minusowe temperatury są motywacją do szukania pomocy stacjonarnej. Osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać schronienie w placówkach przy ul. Nowodworskiej 49, gdzie działa schronisko, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownia i ogrzewalnia — informują władze Elbląga.

Od grudnia — przypomnijmy — działalność rozpoczęło Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych. Placówka funkcjonuje w budynku przy ul. Królewieckiej 102 po zlikwidowanym Pogotowiu Socjalnym.

Budynek został wyremontowany i przygotowany dla osób bezdomnych i osób uzależnionych. W placówce znajduje się ogrzewalnia, która pomieści 40 osób oraz punkt konsultacyjno-informacyjny dla osób dotkniętych problemem alkoholowym.


Jadłodajnia i bezpłatna infolinia


Jak co roku od listopada ruszyła jadłodajnia prowadzona od wielu lat przez Caritas Diecezji Elbląskiej, posiłki wydawane są w okresie jesienno-zimowym, od listopada do marca. Korzystają z nich osoby skierowane przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Jak informuje UM Elbląg, jest to około 50 osób dziennie. Posiłki wydawane są od poniedziałku do soboty od 11:30 do 13:00, na niedzielę i dni wolne od pracy wydawany jest tzw. suchy prowiant.

Warto też dodać, że od 1 listopada br. do 31 marca 2023 r. pod numerem tel. 800 165 320 funkcjonuje bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Pod wskazanym numerem osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy.

Piątkowe spotkania na dworcu


Dużym wsparciem dla osób wykluczonych są również organizowane na elbląskim dworcu spotkania, podczas których stowarzyszenie Teen Challenge Elbląg wraz z wolontariuszami dzielą się z potrzebującym zarówno ciepłym posiłkiem, jak i dobrym słowem. Spotkania odbywają się co piątek o godzinie 17.