Elbląg znów będzie miał odkryty basen? Ogłoszono przetarg na rewitalizację dawnego kąpieliska miejskiego przy ulicy Spacerowej. Znamy szczegóły projektu [ZDJĘCIA]

2023-03-14 15:30:42(ost. akt: 2023-07-03 16:20:48)
Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Autor zdjęcia: AP

Około 71 mln zł brutto ma kosztować rewitalizacja byłego największego otwartego kąpieliska w Europie. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę robót. Byłe kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej ma zostać zrewitalizowane na postawie zaktualizowanej dokumentacji projektowej architektów z Gliwic z 2017 roku. Sprawdzamy, jak szczegółowo ma wyglądać ta inwestycja.
W ubiegłym roku elbląski samorząd otrzymał wstępną promesę w ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład opiewającą na 65 mln zł. Była to odpowiedź na złożony wniosek o pozyskanie środków na rewitalizację kąpieliska miejskiego. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę robót.Jak ma wyglądać rewitalizacja?

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na rewitalizacji kąpieliska miejskiego i budowie otwartego basenu miejskiego wraz z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Spacerowej. Rewitalizacja ma objąć tzw. wojskową nieckę basenu. Zakres zamówienia obejmuje m.in. rozbiórkę starej niecki i wykonanie nowych niecek basenowych wraz z technologią uzdatniania wody. Projekt przewiduje też wykonanie dwóch boisk do siatkówki plażowej oraz boiska do kometki, budowę placu zabaw dla dzieci i wykonanie plaży. Mają powstać budynki z zapleczem basenowym i gastronomicznym oraz budynek z zapleczem technicznym, oraz droga dojazdowa. Istniejący obok parking CRW Dolinka ma zostać rozbudowany, a cały obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie około 71 mln zł. Wszystko na podstawie zaktualizowanego projektu z 2017 roku wykonanego przez firmę Architekci PL z Gliwic, która wygrała konkurs ogłoszony w 2016 roku przez elbląski ratusz.

Niestety trudna sytuacja gospodarcza elbląskiego samorządu, inflacja i znaczący wzrost robót budowlanych wymusiły konieczność wprowadzenia zmian w posiadanej dokumentacji. Niezbędne okazało się zoptymalizowanie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Ostateczne rozwiązania projektowe miały uwzględniać wysokość środków, które zostały zabezpieczone na realizację tego zadania.

Z czego zrezygnowano?

Przeglądamy zaktualizowany projekt i porównujemy go do tego z 2017 roku. Co się zmieniło? Zrezygnowano ze sztucznej fali, czyli jednej z największych atrakcji poprzedniego projektu, zmniejszono rwącą rzekę i ogólną powierzchnię lustra wody do około 2 tys. mkw.

Jak zatem dokładnie ma wyglądać ta inwestycja?

Zaprojektowano nieckę basenową ze stali nierdzewnej oraz brodzik dla dzieci (wodny plac zabaw) i brodzik dla osób niepełnosprawnych. Główna niecka basenowa ma być podzielona na dwie strefy i pełnić funkcję rekreacyjną z atrakcjami basenowymi oraz funkcję pływacką ze strefą torów do pływania i rwącą rzeką. Powierzchnia lustra wody niecki basenu wielofunkcyjnego ma wynosić 1739,3 mkw. i mieć zmienną głębokość w zakresie od 0 do 180 cm oraz posiadać nieregularny kształt. Atrakcje, które mają być dostępne w części rekreacyjnej, to m.in. ławeczki i leżanki rurowe z masażem powietrznym, masaże karku, gejzery wodne, siatka do wspinaczki i grzybek wodny. Zaplanowano, aby powierzchnia lustra wody niecki brodzika dla dzieci miała 251,5 mkw. i okrągły kształt. Głębokość basenu ma być zmienna i mieścić się w zakresie od 0 do 30 cm. Atrakcje wodne przewidziane w basenie dla dzieci to m.in. armatki wodne, tunel z kręgów, palmy i zjeżdżalnie w kształcie muchomora i żyrafy. Niecka brodzika dla niepełnosprawnych to tzw. niecka przejściowa, która ma mieć powierzchnię 6 mkw. i prostokątny kształt.

W budżecie miasta na 2023 rok zapisano, że realizacja omawianej inwestycji ma potrwać do 2025 roku. Przyjęto w nim też, że rewitalizacja kąpieliska będzie kosztowała 73,7 mln zł. W tegorocznym budżecie na realizację tego zadania zabezpieczono środki własne w wysokości 1,4 mln zł.

Termin składania ofert mija 18 kwietnia. Wyłoniony wykonawca inwestycji będzie miał 20 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację tego przedsięwzięcia.

Kiedyś był największy w Europie

Basen wybudowany w 1934 roku przy ul. Spacerowej z powierzchnią równą około 3,5 hektara należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. W swojej historii pełnił wiele funkcji, łącznie ze zbiornikiem retencyjnym chroniącym miasto. Przez lata otwarcie basenu przy ul. Spacerowej było znakiem, że w Elblągu rozpoczęły się wakacje. Jeszcze w latach 90. obiekt przeżywał prawdziwe oblężenie. Kąpielisko przetrwało zmianę ustroju, ale przegrało z czasem. Z każdym rokiem nieremontowany obiekt coraz bardziej odbiegał od współczesnych standardów. Nadal gromadził amatorów kąpieli wodnych, ale wypoczynek w tym miejscu był coraz mniej przyjemny, a perełka wśród kąpielisk Europy przedstawiała sobą coraz smutniejszy obraz. Odkrytym basenem coraz częściej interesował się sanepid ze względu na sinice, które pojawiały się w wodzie kąpieliska. Władze miasta nie znalazły pieniędzy na ratunek basenu i ostatecznie zamknięto go w 2012 roku po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tej pory nieużywany popadał w ruinę.
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60
Fot. archiwum prywatne
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60


EG