Elbląg: 250 tys. zł dla wspólnoty mieszkaniowej z ul. Zamkowej na remont elewacji zabytkowej kamienicy. Dotacje także na remont zabytków w Braniewie i Fromborku

2023-03-21 15:36:04(ost. akt: 2023-07-03 15:58:50)

Autor zdjęcia: EG

Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko 4,5 mln zł, co jest rekordowo wysoką kwotą corocznych dotacji. Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu. Cały koszt związany z pracami konserwatorskimi przy elewacji frontowej zabytkowych kamienic oszacowano na 600 tys. zł
— Spośród złożonych 141 wniosków, komisja pozytywnie rozpatrzyła 60. Aż 70 wniosków odrzucono ze względu na brak środków finansowych, a 11 niekompletnych pozostawiono bez rozpoznania — poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago powiedział PAP, że suma tegorocznych dotacji wynosi 4 mln 485 tys. zł, co jest najwyższą z kwot przyznanych dotychczas przez tę instytucję.

Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu na prace konserwatorskie frontowej elewacji kamienic z XIX w. Kamienice przy ul. Zamkowej 15 i 16, jak dwa samotne żagle, stoją na obrzeżach Starego Miasta. Oba budynki liczą sobie obecnie 143 lata. W rejestrze miejskich zabytków figurują od czerwca 1990 roku.

Cały koszt związany z pracami konserwatorskimi przy elewacji frontowej zabytkowych kamienic oszacowano na 600 tys. zł. Elewacja ma zostać odnowiona nowatorską metodą laserową, a podjąć tego ma się firma z Olsztyna.


Muzeum Pomnika Historii Frombork - Zespół Katedralny otrzyma 200 tys. zł na prace konserwatorskie gotyckiego poliptyku, wykonanego w 1504 r. na zlecenie wuja Mikołaja Kopernika bp. warmińskiego Łukasza Watzenrode.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla naszego regionu. 150 tys. zł przyznano powiatowi braniewskiemu na I etap rekonstrukcji stolarki okiennej w zabytkowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego w Braniewie,

O pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mogli starać się właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków — gminy, instytucje, parafie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne.