Droga S22: Łosie na berlince. Na trasie pojawiły się tablice o treści: Uwaga na łosie. Policja radzi uważać. Odcinek, na którym mogą pojawić się zwierzęta, liczy aż 49 km

2023-04-17 07:01:00(ost. akt: 2023-07-03 15:44:08)
Odcinek, na którym mogą pojawić się zwierzęta, liczy aż 49 km.

Odcinek, na którym mogą pojawić się zwierzęta, liczy aż 49 km.

Autor zdjęcia: KPP Braniewo

Wzdłuż trasy S22, czyli tzw. berlinki, pojawiły się tablice o treści „Uwaga na łosie”. Duże tablice informacyjne przestrzegają kierowców jadących tą drogą przed łosiami. Odcinek, na którym mogą pojawić się zwierzęta, liczy aż 49 km.
Łosie, do niedawna zagrożone wyginięciem, dzisiaj coraz częściej pojawiają się blisko nas. Jeszcze kilka lat temu było nie do wyobrażenia napotkanie łosia na naszych terenach. Dziś jednak ich liczba rośnie. Spotykamy je na drogach naszego powiatu coraz częściej i ich widok już mało kogo dziwi. Zwierzęta te lubią się przemieszczać, szukając sposobu na pokonanie drogowych korytarzy.

— Od początku roku na drogach powiatu braniewskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt — przekazują policjanci z Braniewa, ale do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej dochodzi nie tylko na terenie powiatu braniewskiego.

— Szansa na napotkanie zwierzyny dzikiej w pasie drogowym jest bardzo duża. Ryzyko napotkania zwierząt dziko żyjących rośnie po zachodzie słońca, gdyż to wtedy zwierzęta są bardziej aktywne i spędzają czas na żerowaniu. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na pobocza jezdni, gdzie zwierzęta często szukają pożywienia. Pamiętajmy również, że zwierzęta takie jak sarny, jelenie czy ostatnimi laty rzadziej spotykane dziki, żyją w stadach. Łosie również grupują się w małe rodziny. Napotkanie jednego zwierzęcia powinno dać nam sygnał, że za nimi mogą podążać kolejne osobniki — ostrzegają policjanci z Braniewa.

I wyjaśniają: — Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta. Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

— Jeżeli w trakcie podróży na drodze umieszczony jest znak ostrzegawczy „Uwaga, dzikie zwierzęta” (A-18b), należy pamiętać, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na kierowcę obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. W każdej chwili musimy być gotowi do awaryjnego hamowania — podkreślają policjanci.

Zwracajmy uwagę na znak „Uwaga, dzikie zwierzęta” – ostrzega on kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

Wzdłuż trasy S22, czyli tzw. berlinki, pojawiły się tablice o treści „Uwaga na łosie”. Duże tablice informacyjne przestrzegają kierowców jadących tą drogą przed łosiami. Odcinek, na którym mogą pojawić się zwierzęta, liczy aż 49 km. Jednak pamiętajmy, że na nic się zdadzą znaki drogowe, jak nie będziemy czujni i nie będziemy kierowali się rozsądkiem.

Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie ostrożności i zwiększenie czujności, zwłaszcza przy przejeżdżaniu w pobliżu terenów zalesionych.

— Musimy być w takich miejscach przygotowani na ewentualne wtargnięcie zwierzyny na jezdnię. Zachowajmy przede wszystkim odpowiednią prędkość. Kierowca powinien dostosować swój styl jazdy i prędkość nie tylko do warunków atmosferycznych, warunków ruchu, ale też do możliwości spotkania z nietypowym dużym zwierzęciem — informują policjanci.


W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym należy:

– zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy;
– jeśli są osoby ranne, niezwłocznie udzielić im pomocy;
– każdorazowo o miejscu i okolicznościach zdarzenia zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi;
– nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
Obrazek w tresci