Elbląg: 600 tys. zł ma kosztować remont elewacji zabytkowych kamienic przy ul. Zamkowej

2023-04-25 08:15:00(ost. akt: 2023-07-03 15:28:33)

Autor zdjęcia: EG

Dziennik Elbląski równo miesiąc temu informował o tym, że kamienice przy ul. Zamkowej mają duże szanse, aby odzyskać swój dawny blask i wszystko wskazuje na to, że już niedługo to nastąpi.
Na 600 tys. zł wyceniono koszt prac konserwatorskich przy elewacjach zabytkowych kamienic przy ul. Zamkowej 15 i 16 na Starym Mieście. Miałyby zostać odnowione innowacyjną metodą laserową. 250 tys. zł na ten cel ma przekazać warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Mieszkańcy mają nadzieję, że kolejne 100 tys. uda im się pozyskać w ramach miejskich dotacji na renowację zabytków. Wtedy brakujące 250 tys. zł wspólnota mieszkaniowa przy ul. Zamkowej będzie musiała wygospodarować we własnym zakresie. A wszystko po to by wyjątkowe kamienice, które w rejestrze miejskich zabytków figurują od czerwca 1990 roku, odzyskały swój dawny blask.


Prawdziwe perły na Starówce

Kamienice przy ul. Zamkowej 15 i 16, jak dwa samotne żagle, stoją na obrzeżach Starego Miasta. Niestety szpecą je starymi elewacjami, które mają naprawdę bogate zdobienia. Odrestaurowane kamienice mogłyby być jednymi z najpiękniejszych na elbląskiej Starówce i stanowić prawdziwą wizytówkę portowego miasta. I choć elewacje wciąż czekają na renowację, nie sposób nie zwrócić na budynki uwagi.

W tym roku o dotację celową na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budynku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie miasta Elbląga walczą zarządcy wymienionych nieruchomości: przy ul. Warszawskiej 9, Królewieckiej 135, Mostowej 4 oraz wspomnianej Zamkowej 15-16.

— Wpłynęły 4 wnioski, zostały rozpatrzone. 3 spełniały wymogi formalne, 1 nie spełniał. Komisja powołana zarządzeniem prezydenta ds. rozpatrzenia wniosków o udzielenie dotacji jednogłośnie rekomendowała prezydentowi miasta wsparcie finansowe prac konserwatorskich przy ul. Zamkowej nr 15 i nr 16. Prezydent zatwierdził rekomendację komisji 30 marca br. Przygotowany został projekt uchwały dot. przyznania dotacji na ul. Zamkową. W tej chwili projekt jest rozpatrywany i opiniowany przez Komisje stałe Rady Miejskiej. Projekt został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Gospodarki Miasta — przekazał Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Projekt uchwały sprawie dotacji ma być poddany pod głosowanie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 kwietnia.

Kamienice są wyjątkowe nie tylko ze względu na swój wiek — oba budynki liczą po 143 lata — ale również ze względu na wyjątkową sztukaterię ich elewacji. To prawdziwe perełki. Są bardzo bogato zdobione, a dodatkowo kamienica nr 16 posiada na elewacji dwa herby w koronie Elbląga oraz wizerunek Neptuna, czyli patrona morza.