Magdalena Malinowska: „Slow Przewodnik: Warmia i Mazury”

2023-06-25 15:00:00(ost. akt: 2023-07-02 06:30:55)
„Slow Przewodnik: Warmia i Mazury” to jedna z książek z cyklu slow przewodników od wydawnictwa SBM, które opisują mniej znane zakątki najpiękniejszych regionów Polski

„Slow Przewodnik: Warmia i Mazury” to jedna z książek z cyklu slow przewodników od wydawnictwa SBM, które opisują mniej znane zakątki najpiękniejszych regionów Polski

Autor zdjęcia: wydawnictwo SBM

Warmia i Mazury, zwane również Krainą Tysiąca Jezior, to kierunek coraz częściej wybierany przez osoby, które chcą wypocząć na łonie natury. Jest tam jednak więcej ciekawych miejsc do zobaczenia, niż mogłoby się wydawać. Informacje o nich znajdziecie w „Slow Przewodniku: Warmia i Mazury”.
Magdalena Malinowska, autorka tej pozycji, z wykształcenia jest historykiem i filologiem wschodniosłowiańskim, a z zamiłowania – licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po województwie warmińsko-mazurskim. Jest wielbicielką historii życia codziennego i obyczajowości małych społeczności. Oprowadza po miejscach nietypowych, spoza utartego szlaku, i próbuje przywracać pamięć o tych zapomnianych. Została wyróżniona podziękowaniami Prezydenta Miasta Olsztyna za pracę społeczną na rzecz rozwoju i promocji turystyki w mieście i regionie. Prowadzi bloga www.przewodnikpomazurach.pl oraz napisała „Slow Przewodnik: Warmia i Mazury”. Jest to jedna z książek z cyklu slow przewodników od wydawnictwa SBM, które opisują mniej znane zakątki najpiękniejszych regionów Polski.

„Slow Przewodnik: Warmia i Mazury” to coś więcej niż praktyczny informator


Przewodnik Magdaleny Malinowskiej to coś więcej niż praktyczny informator. To pomysł na niespieszne i uważne poznawanie stykających się ze sobą krain na północy kraju uznawanych za jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Autorka proponuje odkrywanie miejsc, które są jej szczególnie bliskie. Dzieli się swoimi wrażeniami, refleksjami, wspomnieniami, zachwyca pięknem przyrody i nieziemskimi krajobrazami upstrzonymi czystymi jeziorami, rozmawia z inspirującymi ludźmi – gospodarzami klimatycznych chat, wiejskich siedlisk i pensjonatów, lokalnymi artystami oraz wytwórcami tradycyjnych przysmaków. Nie ma tu „obowiązkowych punktów programu” – raczej garść propozycji, które zainspirują, pozwolą zatrzymać się w biegu, rozejrzeć się uważnie wokół, poleniuchować na leżaku, pokontemplować piękno natury, porozmawiać i pomarzyć.

„Slow Przewodnik: Warmia i Mazury”, czytało mi się nie jak suchy przewodnik turystyczny, a jak książkę podróżniczą – mimo że nie uświadczymy tutaj opisów emocjonujących, niebezpiecznych przygód, to nadal znajdziemy tu osobiste przeżycia autorki.


Sekrety Warmii i Mazur


Magdalena Malinowska przedstawiła historię opisywanych miejsc oraz ciekawostki z nimi związane w sposób bardzo przekonujący. Udowadnia, że Warmia i Mazury kryją w sobie coś więcej, niż tylko jeziora i dziką przyrodę. W propozycjach zwiedzania tych miejsc każdy może znaleźć coś dla siebie – nie tylko piękne rezerwaty przyrody, ale również ciekawe zabytki. Na Warmii i Mazurach świetnie czas spędzą zarówno miłośnicy sportów wodnych, przyrody, jak i historii czy urbexu (zwiedzanie opuszczonych miejsc – red.). Autorka proponuje również klimatyczne bazy noclegowe oraz poleca restauracje z przepysznymi, lokalnymi potrawami. Swoje miejsce w tym przewodniku znalazły również najbliższe okolice Elbląga, takie jak Kadyny, Braniewo, Frombork czy Tolkmicko. Książka ma też przyjemną w odbiorze szatę graficzną – doceniam zwłaszcza grafiki na początku każdego rozdziału, na których są wymienione atrakcje w pobliżu opisywanej miejscowości. Jak pisze we wstępie autorka, przewodnik ten jest zaproszeniem „do odkrywania miejsc spoza masowej turystyki, docenianych przez ludzi, którzy żyją zgodnie z filozofią slow life”.


Fot. przewodnikpomazurach.pl/


Książka Magdaleny Malinowskiej to idealna propozycja dla osób, które mają już dość obleganych turystycznie miejsc i chcą wypocząć w sposób aktywny, ale z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu.

Agata Tupaj