Dzika zwierzyna wciąż na drogach! Co robić w przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym?

2023-06-15 10:05:14(ost. akt: 2023-06-15 10:15:17)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ZW

Na drogach naszego powiatu musimy wciąż uważać na dziką zwierzynę. Policja apeluje o rozsądek, ostrożność i nieprzekraczanie dopuszczalnej prędkości. W miniony wtorek 25-letni kierujący przekonał się, że dzika zwierzyna na drodze to prawdziwe niebezpieczeństwo, kiedy sarna wybiegła mu na drogę.
Policjanci z Braniewa apelują do kierowców o ostrożność i nieprzekraczanie dopuszczalnej prędkości, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest duże.


Jak przekazują, kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się brzemienna w skutkach. Podczas takich zdarzeń zwierzę często ginie lub jest poważnie ranne, a pojazd uczestniczący w kolizji jest poważnie uszkodzony. W takich sytuacjach osoby podróżujące w pojeździe narażone są na niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń ciała.

Do zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia doszło we wtorek 13 czerwca około godz. 22:00 na drodze S-22. 25-letni mężczyzna zgłosił, że na drogę wyszła mu sarna, wskutek czego uderzył w zwierzę przodem pojazdu. Zgłaszający w wyniku zdarzenia nie doznał żadnych obrażeń, jednak auto nie nadawało się do dalszej jazdy.

W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym, należy:

- zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,

- jeśli są osoby ranne, niezwłocznie udzielić im pomocy,

- każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,

- nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

źródło: KPP Braniewo


W tym roku doszło już do kilku zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Zobacz, jak może skończyć się spotkanie z łosiem lub sarną:

Samochód po zderzeniu z łosiem
Fot. Policja Warmińsko-Mazurska
Samochód po zderzeniu z łosiem