Elbląg najniebezpieczniejszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim? Wyprzedzamy nawet Olsztyn

2023-06-21 08:12:26(ost. akt: 2023-07-02 05:49:02)
Lokalną listę najniebezpieczniejszych miast otwiera Elbląg ze wskaźnikiem przestępczości 24,6 i wykrywalnością 65 procent

Lokalną listę najniebezpieczniejszych miast otwiera Elbląg ze wskaźnikiem przestępczości 24,6 i wykrywalnością 65 procent

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W naszym mieście na 1000 mieszkańców przypada 24,6 przestępstw. W Olsztynie tylko 18,6. Jak wynika z opublikowanego na portalu polskawliczbach.pl rankingu, Elbląg jest najniebezpieczniejszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim.
Ranking najniebezpieczniejszych polskich miast opublikowany na portalu polskawliczbach.pl zawiera dane dotyczące liczby przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Jak przyznają autorzy tego opracowania, jest pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej.

— Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczna z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. (…) Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności — im wyższy poziom, tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców. Pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii — czytamy w opisie rankingu.

Co zatem wynika z przedstawionych danych?

Otóż w pierwszej czwórce najbardziej niebezpiecznych miast znajdują się te położone na terenie województwa łódzkiego: Sieradz, Błaszki, Warta oraz Złoczew. Wszystkie te miasta odznaczają się przelicznikiem przestępstw na 1000 mieszańców wynoszącym 88,7 oraz wykrywalnością przestępstwa na poziomie 96 procent.

Co ważne, w pierwszej setce najbardziej niebezpiecznych miast w kraju nie ma żadnego z Warmii i Mazur. Naszą lokalną listę otwiera Elbląg (144 pozycja) ze wskaźnikiem przestępczości 24,6 i wykrywalnością 65 procent. Kolejne w zestawieniu są: Nidzica (23,74 procent), Morąg, Miłomłyn, Miłakowo i Ostróda. Kolejny w zestawieniu Ełk zaliczył stopień przestępczości równy 19,5 przy 83-procentowej wykrywalności. Wielbark, Pasym, Szczytno zanotowały wskaźnik przestępczości równe 19,2 przy 74-procentowej wykrywalności.

Stolica regionu, Olsztyn, w tym zestawieniu znalazł się na 388 pozycji. Stopień przestępstw wynosi w Olsztynie 18,6 przy 64-procentowej wykrywalności.
Mówiąc o wykrywalności przestępstw dokonanych na Warmii i Mazurach w 2022 roku, warto przywołać policyjne dane. Jak wynika z opracowania dotyczącego działalności policji w województwie warmińsko-mazurskim w minionym roku, „pion służby kryminalnej odnotował wzrost poziomu ogólnej wykrywalności przestępstw w 2022 roku (plus 2,8 procent do poziomu 75,4 procent), przy liczbie ponad 27 600 stwierdzonych przestępstw (rok wcześniej było to ponad 25 500 przestępstw)”.

— Jest to poziom wykrywalności, który Warmię i Mazury stawia powyżej średniej krajowej, a w niektórych kategoriach wykrywalności przestępstw region zajmuje czołowe miejsca, tak jak jest to w przypadku bójek i pobić, kradzieży i zabójstw. Wykrywalność samej tylko przestępczości gospodarczej wzrosła o 10 procent, a w prowadzonych postępowaniach zostało zabezpieczone mienie o wartości ponad 18 500 000 zł. Tych zabezpieczeń dokonano na mieniu przestępców, z przeznaczeniem na poczet przyszłych kar i nawiązek. Dzięki skutecznym działaniom kryminalnych, wymierzonym w przestępczość narkotykową, zabezpieczonych zostało ponad 160 kg narkotyków. Dzięki policjantom z Warmii i Mazur nie trafiły one na czarny rynek — podsumowuje Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Polski w Olsztynie.
RAZ