To już nie będzie największy odkryty basen w Europie. Znamy szczegóły zaktualizowanego projektu kąpieliska miejskiego

2023-06-29 11:57:32(ost. akt: 2023-07-02 05:39:36)
Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Autor zdjęcia: AP

Jutro upływa termin składania ofert w sprawie przetargu dotyczącego rewitalizacji kąpieliska miejskiego. Termin ten by już kilkukrotnie przekładany ze względu na liczne zapytania potencjalnych wykonawców. Przebrnęliśmy przez gąszcz plików, by sprawdzić, jak wygląda okrojony projekt nowego kąpieliska miejskiego, który przez mieszkańców nazwany został „sadzawkami”. Okazuje się, że powierzchnia lustra wody będzie jeszcze mniejsza, zrezygnowano też z największej atrakcji.
W ubiegłym roku elbląski samorząd otrzymał wstępną promesę w ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład opiewającą na 65 mln zł. Była to odpowiedź na złożony wniosek o pozyskanie środków na rewitalizację kąpieliska miejskiego. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę robót.
Jak ma wyglądać rewitalizacja?

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na rewitalizacji kąpieliska miejskiego i budowie otwartego basenu miejskiego wraz z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Spacerowej. Rewitalizacja ma objąć tzw. wojskową nieckę basenu. Zakres zamówienia obejmuje m.in. rozbiórkę starej niecki i wykonanie nowych niecek basenowych wraz z technologią uzdatniania wody. Projekt przewiduje też wykonanie dwóch boisk do siatkówki plażowej oraz boiska do kometki, budowę placu zabaw dla dzieci i wykonanie plaży. Mają powstać budynki z zapleczem basenowym i gastronomicznym oraz budynek z zapleczem technicznym, oraz droga dojazdowa. Istniejący obok parking CRW Dolinka ma zostać rozbudowany, a cały obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie około 71 mln zł. Wszystko na podstawie zaktualizowanego projektu z 2017 roku wykonanego przez firmę Architekci PL z Gliwic, która wygrała konkurs ogłoszony w 2016 roku przez elbląski ratusz.

Niestety trudna sytuacja gospodarcza elbląskiego samorządu, inflacja i znaczący wzrost robót budowlanych wymusiły konieczność wprowadzenia zmian w posiadanej dokumentacji. Niezbędne okazało się zoptymalizowanie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Ostateczne rozwiązania projektowe miały uwzględniać wysokość środków, które zostały zabezpieczone na realizację tego zadania.

Z czego zrezygnowano?

Przeglądamy zaktualizowany projekt i porównujemy go do tego z 2017 roku. Co się zmieniło? Zrezygnowano ze sztucznej fali, czyli jednej z największych atrakcji poprzedniego projektu, zmniejszono rwącą rzekę i ogólną powierzchnię lustra wody do około 2 tys. mkw.

Jak zatem dokładnie ma wyglądać ta inwestycja?

Zaprojektowano nieckę basenową ze stali nierdzewnej oraz brodzik dla dzieci (wodny plac zabaw) i brodzik dla osób niepełnosprawnych. Główna niecka basenowa ma być podzielona na dwie strefy i pełnić funkcję rekreacyjną z atrakcjami basenowymi oraz funkcję pływacką ze strefą torów do pływania i rwącą rzeką. Powierzchnia lustra wody niecki basenu wielofunkcyjnego ma wynosić 1739,3 mkw. i mieć zmienną głębokość w zakresie od 0 do 180 cm oraz posiadać nieregularny kształt. Atrakcje, które mają być dostępne w części rekreacyjnej, to m.in. ławeczki i leżanki rurowe z masażem powietrznym, masaże karku, gejzery wodne, siatka do wspinaczki i grzybek wodny. Zaplanowano, aby powierzchnia lustra wody niecki brodzika dla dzieci miała 251,5 mkw. i okrągły kształt. Głębokość basenu ma być zmienna i mieścić się w zakresie od 0 do 30 cm. Atrakcje wodne przewidziane w basenie dla dzieci to m.in. armatki wodne, tunel z kręgów, palmy i zjeżdżalnie w kształcie muchomora i żyrafy. Niecka brodzika dla niepełnosprawnych to tzw. niecka przejściowa, która ma mieć powierzchnię 6 mkw. i prostokątny kształt.

W budżecie miasta na 2023 rok zapisano, że realizacja omawianej inwestycji ma potrwać do 2025 roku. Przyjęto w nim też, że rewitalizacja kąpieliska będzie kosztowała 73,7 mln zł. W tegorocznym budżecie na realizację tego zadania zabezpieczono środki własne w wysokości 1,4 mln zł.

Termin składania ofert mija 30 czerwca. Wyłoniony wykonawca inwestycji będzie miał 20 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację tego przedsięwzięcia.

Kiedyś był największy w Europie

Basen wybudowany w 1934 roku przy ul. Spacerowej z powierzchnią równą około 3,5 hektara należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. W swojej historii pełnił wiele funkcji, łącznie ze zbiornikiem retencyjnym chroniącym miasto. Przez lata otwarcie basenu przy ul. Spacerowej było znakiem, że w Elblągu rozpoczęły się wakacje. Jeszcze w latach 90. obiekt przeżywał prawdziwe oblężenie. Kąpielisko przetrwało zmianę ustroju, ale przegrało z czasem. Z każdym rokiem nieremontowany obiekt coraz bardziej odbiegał od współczesnych standardów. Nadal gromadził amatorów kąpieli wodnych, ale wypoczynek w tym miejscu był coraz mniej przyjemny, a perełka wśród kąpielisk Europy przedstawiała sobą coraz smutniejszy obraz. Odkrytym basenem coraz częściej interesował się sanepid ze względu na sinice, które pojawiały się w wodzie kąpieliska. Władze miasta nie znalazły pieniędzy na ratunek basenu i ostatecznie zamknięto go w 2012 roku po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tej pory nieużywany popadał w ruinę.
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60
Fot. archiwum prywatne
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60