To oni odbudowali Miasto Kopernika. Operacja 1001 Frombork zakończyła się 50 lat temu, przed nami zlot jej uczestników

2023-07-17 11:32:51(ost. akt: 2023-07-17 10:59:22)
Zlot uczestników Operacji 1001 Frombork w 2016 roku

Zlot uczestników Operacji 1001 Frombork w 2016 roku

Autor zdjęcia: FB: Operacja 1001 Frombork

W 2023 roku minie dokładnie 50 lat od zakończenia Operacji 1001 Frombork, to idealna okazja do tego, by w Mieście Kopernika spotkali się jej uczestnicy. — Zapraszam wszystkie osoby uczestniczące w Operacji 1001 Frombork do kontaktu ze mną. Do tej pory zgłosiło się około 120 osób — przekazuje harcmistrzyni Katarzyna Pawlicka, komendantka Hufca ZHP Braniewo.
Przed nami obchody 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork, które współorganizuje Hufiec ZHP Braniewo. — Będzie się działo — zapowiada komendantka.

— Zlot z okazji 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork dzieli się na trzy ścieżki — Zlot Honorowych Obywateli Fromborka i uczestników Operacji, XXX Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP i Zlot Harcerski, w którym będzie uczestniczyła obok naszych harcerzy trzystuosobowa grupa z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP im. Mikołaja Kopernika — przekazuje pani Kasia.

— Na uczestników czeka wiele spotkań i atrakcji np. otwarcie budowanego właśnie bulwaru harcerskiego we Fromborku, spotkanie konferencyjno-wspominkowe z harcmistrzem Jerzym Chrabąszczem, koncerty Orkiestry ZHP oraz zespołu „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”, zwiedzanie Fromborka, koncert organowy, uroczyste ognisko, a przede wszystkim spotkania i rozmowy do „białego rana”, wspomnienia i wzruszenia — wylicza Katarzyna Pawlicka.

I dodaje: — Zapraszam wszystkie osoby uczestniczące w Operacji 1001 Frombork, które się jeszcze nie zapisały, do kontaktu ze mną lub przez formularz zgłoszeniowy na stronie facebookowej Operacji 1001 Frombork, lista nie jest zamknięta, do tej pory zgłosiło się około 120 osób.

Obchody 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork: Program wydarzenia:


Piątek, 11 sierpnia:
• Recepcja zlotowa otwarta od godziny 11:00
• Spotkania i zwiedzanie Fromborka
• Wieczorem uczestnicy Operacji 1001 Frombork wezmą udział w ogniskach z harcerzami, dzieląc się z nimi swoimi wspomnieniami

Sobota, 12 sierpnia:
• 11:00 uroczysty apel, otwarcie wyremontowanego placu Górników, pamiątkowe zdjęcie uczestników Zlotu
• 15:00 konferencja wspomnieniowa poprowadzona przez harcmistrza Jerzego Chrabąszcza, koncerty na placu Górników: Orkiestra ZHP z Tczewa, zespoły szantowe i harcerskie, „Wszyscy byliśmy harcerzami”
• 19:00 ognisko i wspólna kolacja z pokazami zdjęć i filmów

Niedziela, 13 sierpnia:
• 10:00 apel pożegnalny
• 11:00 msza święta, po której odbędzie się koncert organowy

Operacja 1001 Frombork


Fot. Urząd Miasta i Gminy Frombork


Operacja 1001 Frombork była wieloletnią akcją Związku Harcerstwa Polskiego. Rozpoczęła się w roku 1966 i zakończyła w 1973, w tym roku obchodzimy 50. rocznicę jej zakończenia.

— Celem Operacji 1001 Frombork była pomoc w odbudowie zniszczonego wojną miasta, a także przygotowanie Fromborka do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, bo Wielki Astronom właśnie we Fromborku dokonał genialnego odkrycia i stworzył dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, we Fromborku zmarł i został pochowany. W ramach Operacji 1001 Frombork przez siedem lat harcerze ze szkół budowlanych pracowali przy odbudowie miasta, w ramach praktyk, w okresie wakacji — opowiada Katarzyna Pawlicka.

I dodaje: — O zieleń w mieście dbali harcerze szkół leśnych, za to pozostali prowadzili usługi gastronomiczne, hotelarskie, medyczne, łączności, ślusarskie, stolarskie czy radiowo-telewizyjne. Były też koncerty, podczas których występowały harcerskie zespoły artystyczne.

Wszystkie powyższe działania miały służyć miastu — nie tylko jego mieszkańcom, ale również turystom odwiedzającym Frombork.
Liczby mówią same za siebie, skala Operacji była ogromna — w ciągu tych siedmiu lat we Fromborku aktywnie działało niemal 30 tysięcy harcerzy i harcerek.

— 2391 instruktorów i harcerzy za swoją pracę trwającą co najmniej trzy turnusy otrzymało najwyższe wyróżnienie, czyli tytuł Honorowego Obywatela Fromborka. Dziś najmłodsi uczestnicy Operacji mają już dorosłe dzieci, a ci najstarsi — zapewne wnuki i prawnuki. Od zakończenia akcji mija w tym roku 50 lat, czas więc się spotkać i powspominać dni młodości — mówi Katarzyna Pawlicka.

— Właśnie takie spotkanie pragniemy zorganizować w dniach 11-13 sierpnia. Niestety po tylu latach większość adresów uczestników Operacji nie jest już aktualna, wiele harcerek nosi już inne nazwiska, co też nie ułatwia ich odnalezienia. Dlatego, jeśli znają Państwo w swoim środowisku kogoś, kto brał udział w Operacji 1001 Frombork, prosimy o kontakt z Komendą Hufca ZHP Braniewo, ul. Armii Krajowej 9; mailowo na braniewo@zhp.pl, lub telefonicznie pod numerem 699 810 710 — przekazuje Katarzyna Pawlicka.

A na zakończenie dodaje: — Do zobaczenia we Fromborku, gdzie będziemy czekać na Was, by uścisnąć Wasze dłonie i jeszcze raz podziękować za wszystko, co zrobiliście przed laty dla miasta Mikołaja Kopernika, miasta Waszej młodości!