Elbląg: Upały dają się we znaki. Mężczyzna skoczył z Mostu Wysokiego

2023-08-16 15:46:41(ost. akt: 2023-08-16 15:47:15)

Autor zdjęcia: SM Elbląg

We wtorek 15 sierpnia temperatura przekroczyła 30 stopni, gorąco było przez cały dzień. Baczne oko operatora monitoringu wizyjnego zaobserwowało „skoczka” na Moście Wysokim, który ochłodzenia szukał w Rzece Elbląg. Na miejsce niezwłocznie udał się patrol policji, który podjął czynności wobec mężczyzny. W tym miejscu obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zwraca uwagę na corocznie powracający problem, jakim są cieszące się wyjątkową popularnością dzikie kąpieliska. W Elblągu jest ich kilka i każde z nich jest niebezpieczne! Do takich miejsc w szczególności zaliczyć trzeba rzekę Elbląg w rejonie mostu kolejowego przy ul. Junaków, a także tzw. ciepłą wodę przy ul. Mazurskiej. Miejsca te nie bez powodu kojarzone są z wypadkami i utonięciami. W okresie wakacyjnym będą one pod specjalnym nadzorem patroli wodnych różnych służb mundurowych- policji, straży granicznej lub ELWOPR, które będą surowo egzekwować przepisy. W tych miejscach ustawiono znaki zakazu kąpieli. Za złamanie zakazu kąpieli grozi mandat karny — do 250 zł lub kara nagany. Tę kwestię reguluje art. 55 kodeksu wykroczeń.Bardzo niebezpiecznym miejscem do schłodzenia jest również koryto rzeki Kumieli, na wysokości wodospadu w Parku Dolinka. Jest tam wyjątkowo ślisko, a nurt wody spadającej z wodospadu jest niezwykle silny. Miejsce to, choć posiada wydzieloną plażę, nie jest przeznaczone do kąpieli. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby sprawdzali, gdzie ich dzieci spędzają czas wolny, ale przede wszystkim sami nie zabierajmy naszych pociech na dzikie kąpieliska. W takich miejscach o tragedię nietrudno.

Pamiętajmy! Każde zauważone niedozwolone zachowanie należy zgłosić policji, Straży Miejskiej lub Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 55 239-30-40), które przekaże informację do stosownej służby. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, o który apelujemy podczas wakacji. Lekkomyślność i brawura często ma cenę życia lub zdrowia.