Wiceszef MAP: Warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych

2023-09-06 10:17:55(ost. akt: 2023-09-06 10:31:01)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: freepik

Warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych. To nieprawda. Dzięki tarczy energetycznej ceny energii w Polsce zostały zamrożone - powiedział w środę w Polsat News wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odpowiadając na pytanie o podwyżki cen energii.
Wiceszef MAP Andrzej Śliwka zapytany w środę w Polsat News o ceny energii zapewnił, że PiS pracuje nad tym, by te nie wzrosły. – Na ten rok są zamrożone – zaznaczył.

Dopytywany, co z cenami energii w przyszłym roku, Śliwka powiedział, że w tym zakresie prowadzone są prace wspólnie z resortem klimatu i z premierem Mateuszem Morawieckim, aby znaleźć stosowne rozwiązanie. – Myślę, że w czwartym kwartale – to jest ten odpowiedni termin, kiedy zostanie to przedstawione, ponieważ mówimy o przygotowaniu na przyszły rok – podkreślił.

Wiceminister aktywów stwierdził, że "warto sprostować fake newsa, który jest podawany przez polityków PO, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych". – To nieprawda. (...) Dzięki temu, że jest wprowadzona tarcza energetyczna, ceny energii w Polsce zostały zamrożone – wyjaśnił Śliwka. – Nie zostawimy polskich rodzin. Nie jesteśmy rządem liberałów – dodał.

Wiceminister w Polsat News odniósł się także do kwestii tarczy antyinflacyjnej. – To jest pytanie bardziej do Ministerstwa Finansów. Oczywiście, jeżeli patrzymy z miesiąca na miesiąc, te odczyty związane ze wzrostem dynamiki inflacyjnej są niższe i to jest bardzo dobra informacja. To też pokazuje, że ta aktywna polityka gospodarcza rządu pozytywnie oddziałuje – ocenił wiceszef MAP.

Jak zaznaczył, zgadza się, że "inflacja jest wyzwaniem i problemem", ale – zastrzegł – jest to sytuacja gospodarcza całego regionu, nie tylko Polski. Wskazał również, że nie jest to wynik decyzji rządu PiS, tylko czynników zewnętrznych, szantażu energetycznego Putina i wybuchu wojny w Ukrainie.

Zapytany z kolei o to, czy rząd planuje w tym roku wprowadzić dodatek węglowy, podkreślił, że sytuacja na rynku węgla jest stabilna. – W tym momencie nie chcę odpowiadać, czy rzeczywiście są takie plany, na razie według mojej wiedzy takich planów nie ma – powiedział wiceszef MAP.

PAP